Driver Kern
- váhy s externí kalibrací
- funkce počítání kusů s referenční hodnotou 5, 10, 25, 50 ks
- funkce dynamického vážení
- funkce vážení v procentech
- funkce recepturního vážení
- možnost přepínání jednotek měření
- LCD displej s výškou číslic 15 mm
- sériové rozhraní RS232
- adapter 230V je součástí dodávky
- možnost napájet váhu baterií 9 V – není součástí dodávky
- funkce AUTO/OFF automaticky vypne váhu po 3 minutách nečinnosti, funkci lze deaktivovat
- průhledný ochranný kryt klávesnice a displeje je součástí dodávky
- při poškození lze ochranný kryt objednat
- možnost tisku GPL protokolu ve spojení s tiskárnou
Modul Výdejna je určen pro evidenci a evidování pohybu položek /nástroje, přípravky apod./, které se skladují ve výdejnách. K nářadí je možno tvořit kontrolní návodky a vyhodnocovat preventivní kontroly, vyhodnocovat opravy. Modul obsahuje sklad náhradních dílů, které lze přiřadit k opravě. Může komunikovat s ERP systémem podniku.
Modul je určen pro výběr a hodnocení dodavatelů, dále jeho možnost využití pro hodnocení spokojenosti zákazníků a hodnocení auditorů. Naplňuje požadavky na řízení hodnocení uvedených procesů dle rozhodujících standardů managementu kvality. Je možné provádět evidenci schválených dodavatelů, provádět hodnocení a uchovávat záznamy o výsledcích hodnocení.
Účelem modulu Výstupní kontrola je monitorování, evidence a hodnocení výstupních výrobků a hodnocení parametrů, znaků jakosti na základě zpracovaného kontrolního plánu pomocí modulu Kontrolní a technické postupy. Modul umožňuje verifikaci splnění stanovených požadavků na výrobky/služby dodávané zákazníkovi s možností tisku atestů a předávacích protokolů a jejich dlouhodobé archivování v elektronické podobě.
Modul MSA je určen pro zpracování analýz procesu měření dle různých metod automobilového průmyslu a jejich dlouhodobou archivaci.
Modul systému PALSTAT CAQ je určený pro řízení, evidenci a hodnocení neshod z pohledu druhů vad a jejich příčin, stanovování nápravných a preventivních opatření s přiřazováním odpovědností jednotlivým pracovníkům a řízením úkolů při řízení zlepšování systému managementu jakosti.
Modul Audit systému a procesu je určen pro plánování, provádění a dokumentování systému řízení auditů/prověrek různých managementů, například kvality, životního prostředí, bezpečnosti práce a případně dalších systémů. Předpisy pro které je modul využitelný: ISO 19011 - Směrnice pro auditování systému managementu, VDA 6, 6.1, 6.2, 6.3, 6.4, 6.7, ISO 9001, IATF 16 949, ISO 14001, ISO 18001, ISO 22000, AQAP 2110 Případně různé další předpisy stanovují požadavky na systémy řízení.
Modul Archiv umožňuje identifikovat a řídit záznamy/dokumenty, ukládat je k dlouhodobé archivaci dle požadavků normy ISO a zákona o archivnictví a zákona o účetnictví. Lze jej využít pro správu dat výrobku (PDM) i pro správu a archivaci dokumentace systému jakosti (DMS).
Modul Výcvik slouží pro řízení lidských zdrojů - pro evidenci pracovníků a jejich vzdělání, výcviku, dovedností a zkušeností. Dále pro stanovení a popis pracovních míst pro určování nezbytné odborné způsobilosti zaměstnanců. SW zabezpečuje řízení a dokumentování poskytování školení/výcviku/zdravotních prohlídek s možností hodnocení jeho efektivnosti a nákladů na akce.
Elektronický systém správy dokumentů DMS - Document Management System umožňuje tvorbu, připomínkování, schvalování, řízení, verzování dokumentů v elektronické podobě, její distribuci a rozdělování v počítačových sítích. Lze jej použít jak pro řízení dokumentace systému jakosti, tak např. i pro řízení dokumentace EMS, technické dokumentace, dokumentace ISO 45001, dokumentace HACCP, obchodní dokumentace apod.
Modul Procesy slouží pro identifikaci, řízení, monitorování procesů a pracovních míst, dále pro řízení lidských zdrojů, určování nezbytné odborné způsobilosti zaměstnanců.
FMEA je strukturovaný přístup k odhalování potenciálních poruch, které mohou existovat v rámci návrhu produktu nebo procesu.
Analýza selhání je navržena tak, aby identifikovala a upřednostňovala tyto režimy selhání za pomocí SW modulu, který plně odpovídá aktuálním požadavkům norem ČSN ISO 9001, IATF16949 s metodikou AIAG/VDA 2019.
Modul Úkoly slouží pro zadávání, řízení, sledování a archivaci událostí a úkolů zadávaných při řízení společnosti v oblasti managementu jakosti s využíváním modulů počítačové podpory Palstat CAQ.
Účelem modulu Vstupní kontrola je monitorování, evidence, řízení a uvolňování vstupujících výrobků, materiálů, hodnocení parametrů a znaků jakosti na základě zpracovaného kontrolního plánu pomocí modulu Kontrolní a technické postupy.
Modul SPC je určen pro statistickou regulaci procesu, umožňující na základě výběru vzorků z procesu odhalení příčin variability a zmetkovitosti. Za pomoci SPC lze provádět statistickou regulaci měřením i srovnáváním, stejně jako hodnocení způsobilosti strojů. SPC pracuje v souladu s metodikami AIAG, VDA 4 i normou ISO 22514-2.
Systém PalstatCAQ nabízí kompletní řešení potřeb metrologie v celém řetězci od kalibrační laboratoře, přes podnikovou metrologii, výdejny měřidel až po koncového uživatele měřidel. Účelem modulu je zabezpečení metrologické služby dle zákona č. 505/90 Sb., požadavků normy EN ISO/IEC 17025 a navazujících norem ČSN ISO 10012:2003.
Modul Reporting umožňuje vytěžování a vizualizaci dat z celého systému PALSTAT CAQ včetně možnosti zakomponování dat z jiných propojených databázových systémů. Výstupy z Reportingu mohou být k dispozici v různých prostředích a formátech.
Modul Nástroje je určen pro evidenci nástrojů, u kterých jsou vyžadovány pravidelné kontroly (revize) a jsou evidovány opravy. V modulu je možno tvořit pro jednotlivé nástroje kontrolní návodky, podle kterých jsou přiřazovány (a vyhodnocovány) preventivní kontroly. Je možno zadávat a vyhodnocovat opravy. Modul obsahuje sklad náhradních dílů, které lze přiřadit k opravě. Může komunikovat s ERP systémem podniku.
Řízení údržby
Systém PalstatCAQ nabízí kompletní řešení řízení preventivní údržby strojů, nástrojů a zařízení. Součástí systému je plánování údržby, odepisování a reporting včetně sledování nákladů a základních ukazatelů spolehlivosti a výkonnosti.
Management projektu zahrnující procesy plánování, organizování, sledování a řízení všech činností projektu v reálném čase tak, aby se dosáhly požadované cíle projektu. Procesy a cíle managementu jakosti platí pro všechny procesy managementu projektu používaných zejména při: plánování a realizaci projektů zavádění nových výrobků, zavádění nových technologií dle metodik splňujících požadavky norem řízení a realizaci změnového řízení již funkčních procesů v případě změn organizace a projektů vedoucí ke zlepšování jakosti procesů a výrobků. Program PALSTAT Projekt odpovídá požadavkům norem a požadavkům automobilového průmyslu ČSN ISO 10006 Management jakostí - Směrnice jakosti v managementu projektu, APQP - Moderní plánování výroby/Advanced Product Quality Planning and Control Plan
Modul je určen pro monitorování, evidenci a hodnocení mezioperačních a výstupních kontrol materiálů/výrobků, dále pro hodnocení parametrů a znaků jakosti. Předpokladem funkce je naplnění samostatných databází dílů a kontaktů, vyhotovení a uvolnění Kontrolního plánu.
Modul Reklamace slouží pro řízení a hodnocení neshod/reklamací vnitřních i zákaznických z pohledu vad a příčin, stanovení okamžitých, nápravných, preventivních opatření a nákladů na vzniklé reklamace, analýzy poruch a vad pro předcházení budoucím příčinám vzniku vad. Program plně odpovídá požadavkům norem ČSN ISO 9001, IATF 16949 kap. 8.7 a využívá metodiku řešení neshod Ford Global 8D.
Proces schvalování výrobku slouží pro zabezpečování jakosti před sériovou výrobou dle metodik AIAG, PPAP/VDA 2 s možností ukládání a archivování naměřených hodnot a tisku standardních protokolů. Proces PPAP/VDA 2 definuje typové požadavky na schvalování výrobků včetně výrobních a objemových materiálů.
Kontrolní a technické postupy
Modul Kontrolní a technické postupy je určen k tvorbě a udržování Workflow Kontrolně - technického procesu dle požadavků IATF 16949, AIAG/APQP, VDA 4.3 a požadavků zákazníka.
Vytvořený vývojový diagram procesu je možno dále importovat do modulu FMEA. Při tvorbě jsou využívány údaje z modulu Díly a z modulu Kontakty.
Modul pro hodnocení jakosti výrobků dle metodiky VDA 6 díl 5 Audit výrobku slouží k ověření shody provedení výrobku po kontrole se stanovenými požadavky na jakost.
Modul Databáze dílů je jedním ze základních modullů systému Palstat CAQ. Je určen pro evidenci a správu položek, na které jsou požadavky na jakost; zpravidla vyráběné díly (podsestavy, sestavy apod.) a nakupované materiály. Položky jsou definovány jednoznačnou identifikací a změnovým stavem. K základním informacím jsou definovány požadavky na kvalitu - tzv. Znaky jakosti
Dokumentace
Správa a archivace elektronické dokumentace managementu jakosti
- tvorba, změnování, elektronické řízení a distribuce dokumentů systému jakosti
- příručka jakosti, dokumentace managementu jakosti, pracovní instrukce
Evidence, identifikace, řízení a distribuce externích "tiskových" dokumentů - technologických postupů, výkresů, norem a specifikací zákazníka.
Metrologie
Řízení monitorovacích a měřících zařízení dle požadavků zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii a navazujících norem a požadavků
- ISO EN 9001, IATF 16949 kap. 7.1 a 9.1
- ČSN EN ISO 10012
- EN ISO/IEC 17025
- ČSN EN ISO 9001
Oblast metrologie zajišťuje evidenci měřidel a jejich kalibrací a provádění záznamů o provedených kalibracích včetně automatických výpočtů nejistot při kalibraci. U měřidel jsou zaznamenány i jejich výpůjčky z výdejny a návaznosti na výrobky a výrobní operace pro zajištění sledovatelnosti.
Analýza měřicího systému umožňuje provést a vyhodnotit analýzy dle metod
- AIAG MSA 4. vydání
- VDA 5 2. vydání
Údržba
Plánování, řízení a identifikování zařízení pro klíčové procesy, poskytování zdrojů pro údržbu strojů, nástrojů a zařízení a vybudovaní účinného systému plánované preventivní údržby.
Řízení výdejny nářadí a zařízení určené pro výrobu produktů s možností sledování stavu množství a stavu kvality.
Audity
Audit systému dle požadavku ČSN EN ISO 19 011, Audit procesu dle metodiky VDA 6.3 - vnitřní audity zahrnují všechny oblasti a úrovně a provádějí se z důvodu splnění požadavků technické specifikace a dalších systémových požadavků
- ČSN EN ISO 9001
- IATF 16949
- VDA 6 díl 1
Audit výrobku dle metodiky VDA 6.5 pro hodnocení jakosti výrobků dle metodiky VDA 6 díl 5 Audit výrobku slouží k ověření shody provedení výrobku po kontrole se stanovenými požadavky na jakost.
Monitorování jakosti
Aplikace metod pro monitorování a měření procesů systému managementu kvality. Tyto monitorovací metody prokazují schopnost procesů dosáhnout plánované výsledky a dále umožňují monitorovat a měřit charakteristiky výrobku a procesu k ověření, zda jsou splněny požadavky kladené na výrobek či proces.
Tyto požadované kontroly a zkoušení se provádí v přiměřených etapách procesu realizace výrobku v souladu Kontrolním plánem dle kontrolních operací vytvořených v modulu KTP Kontrolní a technické postupy.
Důkazy o shodě se stanovenými kritérii jsou elektronicky zaznamenány. Záznamy také uvádí osoby autorizující uvolnění výrobku.
Neshody
Systém Palstat CAQ umožňuje organizaci zajistit, že produkt, jenž neodpovídá požadavkům, je identifikován a řízen tak, aby se zabránilo jeho nezamýšlenému použití nebo dodání. Nástroje řízení a související odpovědnosti a pravomoci pro zacházení s neshodným výrobkem jsou stanoveny a řízeny metodikou Global 8D.
Moduly pro řízení neshod umožňují organizaci zacházení s neshodným výrobkem následujícím způsobem:
- provedením opatření k odstranění zjištěné neshody
- schválením jeho použití, uvolnění nebo přijetí na základě výjimky udělené příslušným orgánem a, kde je to aplikovatelné, zákazníkem
- provedením opatření, jež zamezí jeho původní použití nebo aplikaci.
Události
Oblast je určena pro
- Řízení úkolů a událostí vzniklých zadávaných při řízení společnosti v oblasti managementu kvality s využíváním modulů počítačové podpory Palstat CAQ.
- Identifikaci a řízení záznamů a dokumentů a jejich uložení k dlouhodobé archivaci dle požadavků normy ISO a zákona o archivnictví.
- Řízení databáze partnerů (dodavatelů, zákazníků) včetně funkcí CRM jako záznamy o komunikaci, plánování kontaktů a ukládání dokumentů.
- Tvorbu a použití vlastních reportů nad daty systému Palstat CAQ pro sledování aktuálních informací a pro možnost přezkoumání systému managementu kvality vedením.
Plánování jakosti
Plánování jakosti je soubor procesů pro definování a stanovení činností nezbytných k zajištění, že požadavky zákazníka na výrobek či služby jsou splněny.
Oblast plánování jakosti procesů je zaměřena na podporu managementu jakosti v předvýrobní etapě tedy v době plánování vzniku jakosti a projevuje se pozorností na celý proces od zahájení vývoje nového výrobku až po zahájení výroby s cílem dosáhnout materiálového a informačního toku o vyšší účinnosti a s nižšími náklady. Tím se nutně zkracují vývojové práce a dodací lhůty nových výrobků či služeb.
Cílem plánování jakosti výrobku a výrobních procesů je stanovit komunikaci realizačního týmu zapojeného do tohoto procesu tak, aby se zajistilo, že všechny plánované a definované činnosti jsou ukončeny včas.
Procesy
Identifikace, řízení a monitorování procesů a pracovních míst, řízení lidských zdrojů, určování nezbytné odborné způsobilosti zaměstnanců.
Řízení a poskytování výcviku s hodnocením jeho efektivnosti a udržování záznamů o provedeném výcviku a sledování nákladů na výcvik.
Modul je určen pro evidenci, identifikaci, řízení a distribuci externích tiskových dokumentů -
technologických postupů, výkresů, norem a specifikací zákazníka.
Modul je určen k evidenci partnerů (dodavatelé, odběratelé a další) včetně všech důležitých informací o nich (adresy, osoby,...). Je součástí základního balíčku SW Palstat a je využíván dalšími moduly SW Palstat jako základní informační modul pro specifikaci kontaktů.
Modul Pracovní zakázky je určen k identifikaci výrobních dávek. Tyto dávky jsou pak přiřazovány např. do Mezioperační kontroly nebo do SPC. Velmi často jsou pracovní zakázky generovány z ERP systému uživatele. Základní vazba pracovní zakázky je na položku v modulu Databáze dílů.
Modul je určen pro zjednodušené, uživatelsky příjemnější zadávání záznamů o vzniklé neshodě v prostředí výroby a jejich přenos do jednoho z vyhodnocovacích modulů Global 8D Report nebo Reklamace. Tento modul není samostatně prodejný a lze jej využívat s modulem ve kterém budou neshody vyhodnocovány (Global 8D Report nebo Reklamace)
Modul je určen pro dokumentování a přehledné grafické znázornění analýzy příčin, jako součásti metod zabývajících se stanovením opatření.
Modul je určen k tvorbě vývojových diagramů v prostředí MS Windows. V rámci systému Palstat CAQ je možno modul spustit samostatně nebo aktivací příslušných funkcionalit z modulů Kontrolni a technické postupy nebo FMEA.
Driver PC-DMIS
Základní informace
Zdroj
|
soubor ze software PC-DMIS
|
Způsob přenosu dat
|
přes soubor *.tmp nebo *.xml
|
Popis údajů
Z níže uvedených údajů ve sloupcích souborů se plní příslušná položka, u souboru *.tmp se ostatní položky plní na základě pevně daného umístění v souboru.
Význam
|
Soubor *.tmp
|
Soubor *.xml
|
Číslo dílu
|
číslo dílu, cislo dilu, part number
|
RefObjectName1, ObjectName (/tdmis/protocol)
|
Název dílu
|
číslo dílu, cislo dilu, part number
|
|
Index změny
|
změna, zmena, change, index
|
„-“
|
Kód kóty
|
|
ObjectName (/tdmis/protocol/object)
|
Název kóty
|
|
ObjectName (/tdmis/protocol/object)
|
Otisk
|
otisk, kavita, shape, nest
|
|
Kód stroje
|
stroj, machine
|
|
Jmenovitá hodnota
|
|
/tdmis/protocol/object/table/Nominal
|
Dolní tolerance
|
|
/tdmis/protocol/object/table/LoTol
|
Horní tolerance
|
|
/tdmis/protocol/object/table/HiTol
|
Datum a čas měření
|
|
|
Info 1
|
info1, davka, datum
|
|
Info 2
|
info2, zakazka, seriál
|
|
Info 3
|
info3
|
|
Info 4
|
info4
|
|
Info 5
|
info5
|
|
Jméno kontrolora
|
operator, svářeč
|
„PC-DMIS“
|
Naměřená hodnota
|
|
/tdmis/protocol/object/table/Actual
|
- více údajů oddělených čárkou vyjadřuje možné varianty
- údaje v uvozovkách jsou pevně nastavené konstanty
Ukázka datového souboru
READLOCK: 0WRITELOCK: 0MEMPAGES: 0VARNAME: 0CONTROLCALC: 0USERID: 0
FILE: JAGUAR X540 RL I - LH 114 01/30/18 07:49:50
TRACE: ZAKAZKA : p
TRACE: DATE, TIME : -
TRACE: OPERATOR : Mokry
TRACE: BARCODE : notmp
TRACE: SAMPLE NUMBER : 1
TRACE: MOLD HOUSING/LENS/MACHINE : - / 1 / -
TRACE: NOTE : -
DIM2: PT112PT_L_F1T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.163289
DIM2: PT113PT_L_F2T 0.000000 0.500000 0.500000 0.130146
DIM2: PT114PT_L_F3T 0.000000 0.500000 0.500000 0.075811
DIM2: PT115PT_L_G1T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.092701
DIM2: PT116PT_L_G2T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.020377
DIM2: PT117PT_L_G3T 0.000000 0.500000 0.500000 0.071567
DIM2: PT118PT_L_G4T 0.000000 0.500000 0.500000 0.022382
DIM2: PT119PT_L_G5T 0.000000 0.500000 0.500000 0.189539
DIM2: PT120PT_L_G6T 0.000000 0.500000 0.500000 0.220032
DIM2: PT121PT_H_F1T 0.000000 0.500000 0.500000 0.151173
DIM2: PT122PT_H_F2T 0.000000 0.500000 0.500000 0.103073
DIM2: PT123PT_H_F3T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.003037
DIM2: PT124PT_H_G1T 0.000000 0.500000 0.500000 0.084142
DIM2: PT125PT_H_G2T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.119587
DIM2: PT126PT_H_G3T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.085717
DIM2: PT127PT_H_G4T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.059810
DIM2: PT128PT_H_G5T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.022198
DIM2: PT129PT_H_G6T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.010466
DIM2: BFL101SC_F_01T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.044622
DIM2: BFL102SC_F_02T 0.000000 0.500000 0.500000 -0.038717
DIM2: BFL103SC_F_03T 0.000000 0.500000 0.500000 0.019640
DIM2: BFL104SC_F_04T 0.000000 0.500000 0.500000 0.018440
DIM2: BFL105SC_F_05T 0.000000 0.500000 0.500000 0.005652
Driver pro import rozměrů z CAD
Driver Boeco Balance
Základní informace
Měřidlo
|
Váhy BOECO
|
Cílové aplikace
|
Libovolná aplikace
|
Způsob přenosu dat
|
Data se přenášejí buï stiskem tlačítka na váze nebo vyžádáním z počítače.
Pokud aplikace neumožňuje přímé připojení a nastavení driveru, lze využít KeyboardDriver.
|
Nastavení
Driver musí být nahrán do adresáře APL/Drivers.
Propojení musí být provedeno přes rozhraní RS-232 kabelem s tímto zapojením:

Položka
|
Nastavení portu RS-232 na váze
|
Přenosová rychlost (baud rate)
|
9600
|
Parita (parity)
|
NONE
|
Driver InSpec
Pomocí driveru můžete importovat do modulu SPC data vygenerovaná optickým měřidlem MICRO-VU Vertex. Přístoj generuje textové soubory specifického formátu. viz ukázka níže, tyto soubory mohou být automatickým procesem systému Palstat zpracovány v pravidelném intervalu.
Pro plnou funkčnost je nutné u zákazníka instalovat bezplatné rozšíření systému
CAQservice a následně nastavit importní úlohu.
Popis datového souboru
Sekce Hlavička a Kóty vždy začíná :BEGIN a končí :END
Hlavička:
- Obsahuje vždy jen jeden tabulátor.
- Může obsahovat tyto položky (nemusí obsahovat všechny, jiné se ignorují a nerozlišuje se velikost písmen):
- DIL
- INDEX
- NAZEV
- REGULACE
- KONTROLOR
- DAVKA (v SPC do Info 1 (pokud je vyplněna také položka INFO1, přepíše se Info 1 hodnotou z INFO1)
- ZAKAZKA (v SPC do Info 2 (pokud je vyplněna také položka INFO2, přepíše se Info 2 hodnotou z INFO2)
- STROJ
- OTISK
- CAS
- INFO1 ( v SPC se plní do Info 1 )
- INFO2 ( v SPC se plní do Info 2 )
- INFO3 ( v SPC se plní do Info 3 )
- INFO4 ( v SPC se plní do Info 4 )
- INFO5 ( v SPC se plní do Info 5 )
Kóty:
- standardní kóty - obsahují vždy 6 tabulátorů
- tolerance tvarů - obsahuje méně než 6 tabulátorů
- tolerance polohy - obsahuje více než 6 tabulátorů
Hodnoty:
- pokud hodnota obsahuje ":" (např. 62:24:33), jedná se o vyjádření úhlu - 62 stupňů, 24 minut, 33 vteřin
Popis definice standardní kóty:
("Vzdálenost 1" 9.715 14.300 0.450 0.450 -0.080) za posledním číslem opět tabulátor
název koty tab hodnota tab nominal tab usl tab lsl tab odchylka tab
Driver Marposs Merlin
Základní informace
Driver pro načítání dat ze software Merlin přes rozhraní RS232.
Nastavení
Nastavení v software Merlin:
RS232
Baudrate: |
9600 |
Bit: |
8 |
Parity: |
None |
StopBit: |
1 |
Výstupní protokol
Standard protocol N°3 (DOP-STD03)
Výstup dat
START
Name
|
Characters
|
Meaning
|
Start
|
1
|
Start message character: <STX>
|
GLOBAL DATA
Name
|
Characters
|
Meaning
|
Date
|
8
|
Date test was performed in "DD/MM/YY" format
|
Hour
|
8
|
Time test was performed in "HH:MM:SS" format
|
Program
|
20
|
Name of part program used
|
Serial number
|
20
|
Serial number or progressive number of piece within the active batch
|
Piece result
|
2
|
Code that indicates the result of the measurement performed on the piece: G (good), T (trend), R(reject), NV(not valid)
|
Number of characteristics
|
2
|
Number of characteristics sent (only non auxiliary characters are sent)
|
|
2
|
<CR><LF>
|
CHARACTERISTIC DATA
The following information is sent for each characteristic
Name
|
Characters
|
Meaning
|
Name
|
3
|
Name of the characteristics.
|
Index
|
2
|
Characteristic exportation index (number between 01 and 16) that determines the order in which it is exported. This value is setup by the administrator level user in the characteristic programming window.
|
Value
|
12
|
Absolute or relative measurement value, as displayed. The value is formatted according to the precision setup for the characteristic. The decimal separator is always represented by a point. The sign is always indicated.
|
Measurement unit
|
4
|
Measurement unit symbol, as displayed µm, mm, °C...)
|
Result
|
3
|
Code that indicates the result of the measurement performed on the single characteristic:
G,T+,T-,R+,R-,NV+,NV-
|
Class
|
5
|
Characteristic classification code, calculated on the basis of the measurement value, in accordance with the table selected during the programming phase. If the classification code is not required for the characteristic a series of space characters is sent instead.
|
|
2
|
<CR><LF>
|
EXAMPLE OF DATA OUTPUT
In the following example, the values of two measurements (OG1 with exportation index 01 and OP1 with exportation index 02) performed on good piece number 11 using the Biella program are transferred. The classification for the first measurement value is 02 for the second it is 05:
<STX>
10/01/0815:10:01Biella______________11__________________G_2_<CR>< LF> OG101+24.1234____μm__G__02___<CR><LF>
OP102-12.123_____μm__G__05___<CR><LF>
<ETX>
Legend
<STX> character ASCII 2
<ETX> character ASCII 3
<LF> character ASCII 10
<CR> character ASCII 13
_ ASCII space character 32
Driver Q-DAS/AQDEF
Jedná se o velice rozšířený formát exportu/importu měřených dat, která lze strojově zpracovávat v dalších systémem pro vyhodnocování kvality.
Základní informace
Měřidlo |
Jakékoliv zařízení podporující výstup ve formátu Q-DAS |
Cílové aplikace |
PALSTAT CAQ: SPC, Vzorkování, Vstupní kontrola,Výstupní kontrola, Mezioperační kontrola, Audit výrobku |
Způsob přenosu dat |
přes soubor ve formátu DFQ nebo dvojici souborů veformátu DFD a DFX |
Nastavení měřidla
Pro správnou funkci driveru je potřeba do exportovaného souboru ve formátu DFQ nebo souborů ve formátu DFD a DFX uvést data k uvedeným klíčům. Nastavení je nutné provést v měřicím software dodaném k měřidlu.
K0100* |
Počet kót |
|
K1001* |
Číslo dílu |
|
K1002 |
Název dílu |
|
K1041 |
Číslo dílu (volitelně, pokud není v K1001) |
|
K1043 |
Index změny |
|
K1046 |
Název dílu (volitelně, pokud není v K1002) |
|
K1083 |
Kód stroje |
|
K2001* |
Kód kóty |
|
K2002 |
Název kóty |
|
K2004 |
Typ znaku |
0 – variabilní, 1 – atributivní 1) |
K2022 |
Počet desetinných míst |
|
K2101 |
Jmenovitá hodnota |
|
K2110 |
Dolní tolerance |
|
K2111 |
Horní tolerance |
|
K2142 |
Jednotka |
|
K2511 |
Číslo otisku |
pokud neexistuje K3106 |
K3106 |
Číslo otisku |
|
K0001* |
Naměřená hodnota |
|
K0002* |
Atribut |
0 – platná hodnota 2) |
K0004 |
Datum a čas měření |
Datum a čas (oddělené “/”) v těchto
povolených formátech:
datum: D.M.Y
M/D/Y
Y-M-D
čas: H:M:S
H:M
H
|
K0006 |
Info 2 (Číslo dávky) |
|
K0007 |
Číslo otisku |
|
K0008 |
Jméno kontrolora |
|
K0009 |
Poznámka |
|
K0010 |
Info 3 (Číslo stroje) |
|
K0012 |
Info 4 (Číslo měřidla) |
|
K0014 |
Info 5 (ID dílu) |
|
K0053 |
Info 1 (Zakázka) |
|
Driver nerozlišuje velikost písmen v identifikátorech. Pole označené * jsou povinná.
1) Přenáší se pouze variabilní znaky, defaultní hodnota je 0
2) Přenáší se pouze platné hodnoty
Ukázka datového souboru
K0100 1
K1001 020.524.21.0
K1002 pružina
K1041 020.524.21.0
K1043 -
K1046 pružina
K1082/1 není
K1083/1 1
K2001/1 1
K2002/1 průměr
K2003/1 1
K2004/1 0
K2011/1 1
K2005/1 2
K2007/1 0
K2022/1 2
K2100/1 21,8
K2101/1 21,8
K2110/1 21,5
K2111/1 22,1
K2120/1 2
K2121/1 2
K2142/1 mm
K2160/1 1
K8010/1 32
K0001/1 21,78
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:22:57
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,83
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:01
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,88
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:07
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,85
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:10
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,79
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:14
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,76
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:19
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,82
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:24
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,76
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:32
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,72
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:36
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,79
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:40
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,83
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:43
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,86
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:47
K0006/1
K0008/1 Správ
K0001/1 21,8
K0002/1 0
K0004/1 17.07.2001/11:23:50
K0006/1
K0008/1 Správ
Driver Radwag
Základní informace
Měřidlo
|
Váhy RADWAG
|
Cílové aplikace
|
Libovolná aplikace
|
Způsob přenosu dat
|
Data se přenášejí buï stiskem příslušného tlačítka na váze nebo vyžádáním z počítače.
Pokud aplikace neumožňuje přímé připojení a nastavení driveru, lze využít KeyboardDriver.
|
Nastavení
RADWAG PS 6000.R2
Propojení musí být provedeno přes rozhraní RS232 kříženým kabelem se samičími konektory na obou stranách (tzv. nulový modem).
Položka
|
Nastavení
|
Přenosová rychlost
|
4800 baud
|
Parita
|
není
|
Modul Laboratoř je určen pro zadávání a správu požadavků na laboratorní zkoušky, řízení práce v podnikových laboratořích a archivaci výsledků laboratorních zkoušek.
Od verzí 2017.02 došlo ke změně prostředí spouštěcí obrazovky systému PALSTAT CAQ na novější design
CAQ Server je licencovaný modul systému PalstatCAQ, který umožňuje zpřístupnění dat a reportů systému PalstatCAQ do dalších prostředí a forem. Tento modul je určen pro běh na serveru a skládá se z několika součástí (systémová služba, naplánované úlohy, webový modul a služba pro IIS).
Driver MarCom
Nastavení MarCom
K měření z přístrojů Millimar je potřeba mít nainstalovaný a spuštěný software MarCom Professional od společnosti MAHR. V tomto software nastavte:
- Virtuální sériový port příkazem Settings – Emulation of Interface Box, kde pro Virtual Interface Box nastavíte volný COM port (např. COM10) a box zapnete polem Active:

- V seznamu připojených měřidel otevřete nastavení přístroje Millimar, který má být k dispozici pro měření přes driver Palstat:

- U měřidla Millimar nastavte hodnoty pro komunikaci takto:
- Data Request via: None
- Zero: Keypad a vybranou funkční klávesu, kterou budete přístroj Millimar nulovat
- Transfer to: Virtual Interface Box
- Virtual Interface Box: vyberte box vytvořený v prvním kroku (obvykle 1.)
- Select port number: zaškrtněte port, který zvolený přístroj Millimar bude mít. Každý přístroj
- musí mít jiný port, bude sloužit k namapování ke kótám v Palstat SPC

- Toto nastavení zopakujte pro všechny připojené přístroje Millimar, které budou přenášet hodnoty pomocí driveru Palstat. Klávesu pro nulování mohou mít všechny přístroje nastavenou shodnou, port musí mít každý přístroj jiný.
Opticon L-51X čtečka 1D/2D kódů
Opticon L-51X je kabelová čtečka 1D a 2D čárových kódů dodávaná se stojánkem pro hands free skenování v ceně. Jakmile vložíte čtečku do stojanu, přepne se na automatické skenování kódů. V opačném případě její jednoduchý ergonomický design zajišťuje pohodlné uchopení. Čte i čárové kódy z mobilních telefonů, nebo elektronických lístků.
Jako nadstandardní podporu zákazníkům poskytuje Opticon možnost konfigurace snímače nejen pomocí tištěné nastavovací příručky, ale i pomocí
internetového rozhraní.
Klíčové vlastnosti čtečky Opticon L-51X:
- stojánek pro hands free skenování v ceně
- možnost umístění loga nebo obrázku na viditelném místě čtečky
- ideální čtečka pro maloobchod
- 2D imager
- komunikační rozhraní USB
- průmyslové krytí IP42, odolnost na pády z 1,5 m na beton
- rychlost čtení 100 skenů za vteřinu
Technický popis
Funkcionalita a ovládání |
---|
Komunikační rozhraní |
USB |
Symboliky 1D čárových kódů |
všechny standardní typy 1D-kódů |
Symboliky 2D kódů |
všechny standardní typy 2D-kódů |
Optické |
---|
Rychlost čtení |
100scan/s |
Snímač čárových kódů |
2D Imager |
Elektrické |
---|
Napájení |
+5 VDC ±5% |
Mechanické |
---|
Rozměry |
Šířka: 75.4mm, Výška: 169.5mm, Délka: 121.2mm |
Váha |
145g |
Prostředí |
---|
Provozní teplota |
-20 až 50°C |
Skladovací teplota |
-30 až 60°C |
Maximální okolní osvětlení |
10000lux |
Odolnost na nárazy |
pád z 1,5 m na beton |
Skladovací vlhkost (nekondenzující) |
5 až 90% |
Provozní vlhkost (nekondenzující) |
5 až 90% |
Průmyslové krytí |
IP42 |
Odolnost na vibrace |
10-100 Hz with 2G for 1h. |
Ostatní |
---|
Certifikace |
CE, FCC, VCCI, RoHS, IEC 62471 Extempt |
Standardní příslušenství |
stojánek, zdroj |
Průmyslová čtečka čárových a 2D kódů
Zebra DS3608-DP je ultra odolný snímač, který vyniká bleskurychlým zachycením kódů, ať už jsou poškozené, špinavé či špatně vytištěné. Jeho konstrukce je až o 23% odolnější než u ostatních snímačů v této třídě. Byl speciálně navržen pro používání v náročných průmyslových provozech a díky odolnosti vůči extrémně nízkým teplotám lze zařízení použít i v mrazících boxech. Aplikace od společnosti Zebra Vám navíc usnadní jeho správu, můžete jej dálkově konfigurovat a upgradovat.
Klíčové vlastnosti:
- nabízí více možností snímání k bezchybnému zachycení kódů
- snímá i tzv. DPM (Direct Part Marking) kódy
- téměř nezničitelná konstrukce, vydrží pod vodou až 30 min
- aplikace 123Scan2, Scanner Management Service (SMS), Scanner SDK
Technický popis
Funkcionalita a ovládání |
---|
Indikace |
LED, bzučák, vibrace |
Komunikační rozhraní |
USB |
Symboliky 1D čárových kódů |
Code 128, Code 93, Code 39, Codabar, Code 11, MSI, Plessey, GS1-DataBar, Base 32, Korean 3 of 5, UPC/EAN, Postcode |
Symboliky 2D kódů |
PDF417, MicroPDF417, Složené kódy, TLC-39, Aztec, Data Matrix, MaxiCode, QR code, Micro QR Code, OCR-A, OCR-B |
Optické |
---|
Světelný zdroj |
warm white LEDs 2x , Ring of Red 634 nm LEDs, Aimer 655 nm Laser |
Hloubka čtecího pole |
0-147 mm |
Rozlišení |
1280x960 px |
Maximální šikmý úhel |
60% |
Maximální úhel sklonu |
60% |
Minimální hodnota PCS |
15% |
Elektrické |
---|
Spotřeba v klidu |
100mA |
Spotřeba v provozu |
360mA |
Hlavní baterie |
Dobíjitelná Li-Ion baterie 3100 mAh |
Mechanické |
---|
Rozměry |
Šířka: 76mm, Výška: 185mm, Délka: 132mm |
Váha |
304g |
Prostředí |
---|
Provozní teplota |
-30 až 50°C |
Skladovací teplota |
-40 až 70°C |
Maximální okolní osvětlení |
108000lux |
Odolnost na nárazy |
5000 otáček v bubnu z 1 m, opakované pády z 2,4 m na beton |
Provozní vlhkost (nekondenzující) |
5 až 95% |
Elektrostatická odolnost |
±20kV vzduchem, ±10kV kontaktně |
Průmyslové krytí |
IP67 |
Přenosný ruční počítač RK25, 25 kláv., Android, 2D, GMS, WVGA
CipherLab RK25 je robustní mobilní počítač, který kombinuje výhody dotykového počítače a ručního terminálu. Zařízení se může pochlubit velkým displejem a fyzickou klávesnicí. Díky své multifunkčnosti, vysoké paměťové kapacitě, dlouhé životnosti a bezdrátovému připojení poskytuje všechny funkce plně rozvinutého mobilního počítače, který kombinuje uživatelsky přívětivé prostředí inteligentního zařízení s konvenčním psaním prostřednictvím fyzické klávesnice. Šikovný design zařízení je specificky zaměřen na podporu uživatelů v praxi. Koneckonců, v aplikacích, které vyžadují sběr a vkládání velkých datových svazků, jsou často fyzické klávesnice stále výhodné pro rychlé a přesné zadávání dat. CipherLab RK25 je proto navržen tak, aby zajistil přesný vstup dat i v pohybu a minimalizoval chyby při jejich zadávání. A co víc, je výjimečně spolehlivý a robustní, a to i v drsných podmínkách, které zahrnují déšť, sníh nebo prach. Jednotlivé klávesy mohou být také konfigurovány tak, aby prováděly složité příkazy, jako jsou aktivace čidel, iniciování čtení čárových kódů a zachycování dat GPS.
Klíčové vlastnosti:
- Robustní konstrukce s hodnotou krytí IP65
- 4 " displej Corning Gorilla Glass 3 s multi-dotykovým panelem
- Fyzické klávesy pro přesnější zadávání dat
- operační systém Android (volitelně s GMS nebo bez GMS)
- Výměnná 4000 mAh baterie zajistí dlouhou výdrž zařízení
- Výkonné bezdrátové možnosti a všestranné snímání dat
- Možnost dokoupení komunikačního a dobíjecího stojanu
Technický popis
Funkcionalita a ovládání |
---|
Indikace |
Tri-color LEDs, vibrator, speaker |
Komunikační rozhraní |
USB 2.0 OTG |
Paměť |
2GB RAM, 16 GB Flash |
Typ CPU |
Qualcomm Quad Core 1,4 GHz |
Ovládání |
25 kláves, ovládání hlasitosti, levá a pravá spoušť, ON/OFF |
Typ displeje |
4" WVGA 480x800, Corning Gorilla Glass 3 |
Operační systém |
Android 7 Nougat |
Bezdrátová komunikace |
Bluetooth®, WiFi |
Rozšiřující slot |
Micro SD Card (SDHC) 32 GB |
Zvuk |
dvojitý digitální mikrofon s potlačením šumu a ozvěny, reproduktor |
Dotykový displej |
kapacitní multi-touch |
Vlastnosti WLAN |
IEEE 802.11a/b/g/n/ac/d/h/i/k/r/e |
Vlastnosti WPAN |
Bluetooth® Class II |
Optické |
---|
Hloubka čtecího pole |
1,5-28 cm |
Senzory |
akcelerometr, proximity senzor, světelný senzor, e-kompas, gyroskop |
Snímač čárových kódů |
2D Imager |
Fotoaparát |
8 MPix, s automatickým ostřením, s LED bleskem |
Elektrické |
---|
Hlavní baterie |
Dobíjitelná Li-Ion baterie 4000 mAh, 3,8V |
Mechanické |
---|
Rozměry |
Šířka: 73.8mm, Výška: 26mm, Délka: 168mm |
Váha |
292g |
Prostředí |
---|
Provozní teplota |
-20 až 50°C |
Skladovací teplota |
-30 až 70°C |
Odolnost na nárazy |
300 otáček v bubnu z 0,5 m, opakované pády z 1,5 m na beton |
Skladovací vlhkost (nekondenzující) |
5 až 95% |
Provozní vlhkost (nekondenzující) |
10 až 90% |
Elektrostatická odolnost |
±15kV vzduchem, ±8kV kontaktně |
Průmyslové krytí |
IP65 |
|
Ostatní |
---|
Certifikace |
CE, CCC, ANATEL, ErP, NCC, SRRC, REACH, RoHS, WEEE, BIS, WPC |
Driver MICROSCOPE pro software Promica
Driver IJK - šestivstupový převodník
Driver Wilson Rockwell
Základní informace
Měřidlo
|
Tvrdoměry Wilson (TESTOR) 2000 a 2100
|
Cílové aplikace
|
Libovolná aplikace
|
Způsob přenosu dat
|
Pomocí KeyboardDriver se na aktuální pozici kurzoru vyplní naměřená hodnota, a to po zapnutí tlačítka AUTO PRINT na tvrdoměru (pokud tlačítko zůstane zapnuto, vyplní se naměřená hodnota automaticky po zobrazení naměřené hodnoty na tvrdoměru)
|
Nastavení
Pro správnou funkci driveru musí být na tvrdoměrech následující nastavení:
RS232 Port (Wilson 2000)
Položka
|
Nastavení
|
Data transmission rate
|
2400 baud
|
Data bits
|
8
|
Stop bits
|
1
|
Parity
|
none
|
RS232 Port (Wilson 2100)
Položka
|
Nastavení
|
Data transmission rate
|
9600 baud
|
Data bits
|
8
|
Stop bits
|
1
|
Parity
|
none
|
PRINT SETUP (shodné pro všechny tvrdoměry)
Položka
|
Nastavení
|
AUTO HEADER
|
OFF
|
PRT HEADER
|
OFF
|
PRT TESTS
|
OFF
|
PRT STATS
|
OFF
|
RESULT FRMT
|
MODEL 600
|
Driver pro soubory DMO - DMIS
Driver Stahwille Torkmaster
Driver Shanghai Yousheng XK3100-B2+
Modul slouží k elektronickému podepisování dokumentů vytvořených v systému PALSTAT CAQ. Plně nahrazuje klasický vlastnoruční podpis, respektive ověřený podpis. Je připojen k datové zprávě nebo je s ní logicky spojen, tudíž umožňuje ověření totožnosti podepsané osoby ve vztahu k datové zprávě. Součástí elektronického podpisu je identifikace toho, kdo podpis vytvořil. K tomu se využívá digitální certifikát a certifikační autorita nebo síť důvěry.
Driver Heidenhain ND 200 Series
Přenosný ruční počítač RK95, 38 kláv., Android, 2D, GMS, IP65
Mobilní terminál CipherLab RK95 je zařízení s operačním systémem Android, které se vyznačuje robustním designem a jednoduchým způsobem sběru dat. Velký 4,3palcový displej lze podle výrobce ovládat prstem, rukavicí a perem. Ani vlhkost není pro jeho ovládání problém.
Čárové kódy lze číst pomocí tohoto mobilního počítače ze vzdálenosti 7,6 cm až 21,4 m (model 2X). Volitelně také může být vybaven funkcí čtení NFC a 15 Mpix fotoaparátem. CipherLab RK95 je odolný vůči vodě a prachu a podle výrobce nabízí vysokou ochranu proti pádu. Speciální baterie lze také použít při nízkých teplotách až do -30 ° C. Klávesnice by za těchto podmínek měla zůstat bez ledu až sedm hodin. Integrovaný ohřev v případě potřeby řídí teplotní senzor v jednotce.
Vysoké standardy zabezpečení díky certifikaci Google
CipherLab RK95 je certifikován pro GMS společnosti Google a má také certifikaci Android Enterprise Recommended (AER). To přináší uživateli vysoké bezpečnostní standardy. Výrobce rovněž garantuje 90-denní bezpečnostní aktualizace během prvních pěti let po zakoupení.
Technický popis
Funkcionalita a ovládání |
---|
Indikace |
4x LED, vibrator, speaker |
Komunikační rozhraní |
Audio, USB 2.0, Bluetooth 5.0 BR/EDR & BLE, 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w dual band |
Symboliky 1D čárových kódů |
všechny standardní typy 1D-kódů |
Paměť |
64GBFlash, 4GM RAM |
Typ CPU |
Octa-core over 2.2 GHz |
Symboliky 2D kódů |
všechny standardní typy 2D-kódů |
Typ displeje |
4,3" WVGA color display, Corning Gorilla Glass |
Operační systém |
Android , certifikace Android Enterprise Recommended (AER) |
Klávesnice |
38 kláves, numerická |
Bezdrátová komunikace |
Bluetooth®, WiFi |
Profily bluetooth |
GAP, SDP, HSP, SPP, GOEP, OPP, HFP, PAN, A2DP, AVRCP, GAVDP, HID, PBAP |
Rozšiřující slot |
Micro SD Card (SDXC) 32 GB, SDXC 2TB |
Zvuk |
zabudovaný mikrofon a reproduktor , PTT voice, Bluetooth headset |
Dotykový displej |
kapacitní multi-touch |
Vlastnosti WLAN |
IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/e/d/h/i/r/k/v/w |
Vlastnosti WPAN |
Bluetooth® Class 2 v5.0 BR/EDR, BLE |
Optické |
---|
Hloubka čtecího pole |
30 cm ~ 1500 cm |
Senzory |
světelný senzor, proximity senzor, e-kompas, gyroskop , pohybový |
Snímač čárových kódů |
2D Imager s extradlouhým dosahem |
Fotoaparát |
žádný |
Elektrické |
---|
Hlavní baterie |
Dobíjitelná Li-Ion baterie 3000 mAh 3.7V |
Výdrž hlavní baterie |
8hr |
Mechanické |
---|
Rozměry |
Šířka: 80mm, Výška: 216mm, Délka: 30mm |
Váha |
435g |
Materiál |
ABS plast s gumou |
Prostředí |
---|
Provozní teplota |
-20 až 50°C |
Skladovací teplota |
-30 až 70°C |
Odolnost na nárazy |
1000 otáček v bubnu z 1 m, opakované pády z 1,8 m na beton |
Skladovací vlhkost (nekondenzující) |
5 až 95% |
Elektrostatická odolnost |
±15kV vzduchem, ±8kV kontaktně |
Průmyslové krytí |
IP65 |
Ostatní |
---|
Certifikace |
FCC, BC, SRRC, CCC, NCC, BSMI, CE, WEEE, RoHS, REACH, ErP, BIS, WPC, AER (Android Enterprise Recommended) , CA65 |
Aplikační software |
Third Parti: SOTI MobiControl, Xamarin Binding, iVanti Velocity Terminal Emulator and Browser, AirWatch, Kalipso, CipherLab: ReMoCloud®, Wireless Mobile Deployment System(WMDS), Android Device Conguration(ADC), BarcodeToSetting, App-Lock,Button Assignment, Reader Conguration, Signature Capture, Airlock Browser, Mirror Terminal Emulator, Software trigger |
Driver Mahr Millimar N1700
Interface DBS2, Bluetooth LE
Interface DBS2 je určen pro přenos hodnot z digitálních měřidel Sylvac s rozhraním Bluetooth LE s výstupem na sériový port pro další zpracování.
Interface umožňuje nastavit dva sloty, tj. dvě připojená měřidla. Po nastavení nebo spuštění se spáruje s prvním nalezeným měřidlem z těchto nastavených a z něho odesílá naměřené hodnoty. Při odpojení měřidla interface opět vyhledává jedno z nastavených měřidel (slotů) a při nalezení jakéhokoliv z nich pokračuje v činnosti.
Hardware
Hardwarová specifikace zařízení:
- Připojení měřidel: Bluetooth LE
- Max. počet připojených měřidel: 2
- Výstup dat: RS232
- Komunikační rozhraní pro konfiguraci: USB 2.0, MicroUSB
- Napájení: 5V, USB 2.0, MicroUSB
- Spotřeba: 250 mA
- Rozměry: 78x80x30mm
Výstup dat
Data jsou odesílána na RS232 rozhraní. Připojení rozhraní k PC lze provést pomocí RS232 kabelu v zapojení DCE-DTE:

Parametry RS232 rozhraní:
- Rychlost: 9600 baud
- Data bity: 8
- Parita: žádná
- Stop bity: 1
Příchozí data z měřidel jsou automaticky odesílána na sériové rozhraní v ASCII formátu s identifikací vstupu (čísla měřidla):
01A+00023.06
Popis dat:
01 |
A |
+ |
00023.06 |
|
číslo vstupu
(01 nebo 02) |
identifikátor
(konstanta) |
znaménko
(+/-) |
hodnota
(umístění des. tečky se může lišit) |
ukončení
(0D hex) |
Konfigurace
Konfigurace interface se provádí pomocí sériového rozhraní na USB (VCOM). Komunikace umožňuje:
- zobrazit adresy měřidel s rozhraním BLE v dosahu
- vybrat adresy měřidel, ze kterých bude probíhat přenos dat
- spustit testovací výstup
Parametry VCOM rozhraní:
- Rychlost: 115200 baud
- Data bity: 8
- Parita: žádná
- Stop bity: 1
Konfigurační příkazy
Konfigurační příkazy se zasílají sériovým terminálem na USB VCOM rozhraní. Každý příkaz musí být ukončen znakem (0D hex).
Příkaz
|
Popis
|
V
|
Zobrazí verzi interface
|
I
|
Zobrazí informace o připojení k měřidlům
|
L
|
Zobrazí přehled viditelných BLE zařízení
|
Snx
|
Nastaví a spáruje měřidlo z pozice posledního výpisu x do slotu n *)
|
Cn
|
Vymaže párování měřidla ze slotu n
|
T
|
Odešle na datový výstup testovací naměřenou hodnotu
|
Gn
|
Nastaví logování na úroveň n (2-4)
|
*) Nastavit lze pouze měřidla z pozic 1-9 v posledním výpisu. Pokud je měřidlo na vzdálenější pozici, opakujte výpis, pořadí nalezených zařízení se mění.
Příklad konfigurace
Po připojení interface k PC spusťte sériový terminál a zadejte tyto příkazy:
Příkaz
|
Odpověï
|
Informace o nastavení:
|
I
|
Address 1: NO DEVICE
Address 2: NO DEVICE
BT Device not initialized
Any address set: false
Client connected: false
|
Výpis zařízení v dosahu:
|
L
|
C00: Listing devices
C00: 1: 0f:8?:c?:1?:9?:c?
C00: 2: 7d:f?:d?:b?:f?:6?
C00: 3: 1c:1?:7?:b?:2?:e?
C00: 4: d0:0?:d?:e?:4?:c?
C00: 5: 2d:7?:1?:7?:3?:7?
C00: 6: 09:d?:d?:2?:3?:7?
C00: 7: 55:a?:7?:4?:d?:5?
C00: 8: d4:9?:8?:3?:4?:0? SY289
C00: 9: fe:d?:e?:5?:6?:7?
C00: -: 1e:e?:a?:9?:0?:e?
C00: -: d9:3?:1?:a?:a?:4?
C00: -: 1b:f?:4?:2?:d?:7?
|
Nastavení zařízení 8 do slotu 1:
|
S18
|
C01: Set device 1 to d4:94:84:3b:49:0d
C01: Saved to EEPROM
C01: Connected
|
Odeslání hodnoty z měřidla:
|
|
A01: +004.269
|
Na datovém výstupu se hodnota objeví jako:
|
|
01A+004.269
|
Měřidla
K interface lze připojit měřidla Sylvac Bluetooth LE. Starší modely měřidla bez označení IoT nevyžadují žádnou speciální konfiguraci. Novější modely s označením IoT je třeba přepnout do režimu Simple (viz návod k měřidlu). Před prvním připojením měřidel k interface doporučujeme provést reset Bluetooth konfigurace měřidla.
Definice struktur prováděných činností, jejich schémat, záznam o provádění činností jejich jednotlivých kroků a řízení workflow.
Zadávání výsledků mezioperační kontroly v provozu
Driver CSV
Při nasazení driveru je nutné provést konfiguraci pomocí konfiguračního XML souboru. Návod níže popisuje možnosti nastavení.
Umístění jednotlivých souborů
Driver "Palstat.Drivers.CSV.dll" je umístěn v adresáři ../CAQdesktop/APL/Drivers/ a je součástí aktualizačního / instalačního balíku, který stáhnete z našeho zákaznického portálu.
Konfigurační soubor "Palstat.Drivers.CSV.xml" musí být umístěn v adresáři ../CAQdesktop/CONFIG/Drivers/ případně v adresáři ../CAQservice/CONFIG/Drivers/ pokud používáte službu CAQservice (doporučeno). Výchozí konfigurační soubor je součástí instalačního balíku ../CAQservice/CONFIG/Drivers/
Driver importuje data do systému Palstat dle nastavené konfigurace v souboru „Palstat.Drivers.CSV.xml“
Driver lze konfigurovat pro automatické načítání dat do systému
Ukázka konfiguračního souboru Palstat.Drivers.CSV.xml
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<Settings>
<Delimiter>;</Delimiter>
<HeaderLinesCount>1</HeaderLinesCount>
<Parameters>
<Parameter Name="Date" Position="1" Format="dd.MM.yyyy"></Parameter>
<Parameter Name="Time" Position="2" Format="HH:mm:ss"></Parameter>
<Parameter Name="PartNumber" Position="3"></Parameter>
<Parameter Name="CharCode" Position="4"></Parameter>
<Parameter Name="MachineCode" Position="5"></Parameter>
<Parameter Name="ActualValue" Position="6"></Parameter>
</Parameters>
</Settings>
Popis parametrů
Seznam parametrů, které je možné do driveru nastavit.
Delimiter |
|
|
item separator (default value is ";") |
HeaderLinesCount |
|
|
number of header lines (default value is "1") |
Parameters |
|
|
parameter settings |
|
Name |
|
parameter name in code (from allowed parameters) |
|
Position |
|
position from which parameter is to be filled (from "1") |
|
Default |
|
default value |
|
Format |
|
format date and time |
|
LowerTolerance |
|
for subtraction "-" (default value is "+") |
|
|
|
|
Allowed parameters |
PartNumber |
|
part number – Číslo dílu |
|
PartIndex |
|
change index – Index změny |
|
PartName |
|
part name (default value is PartNumber) – Název dílu |
|
CharCode |
|
characteristic code – Kód kóty |
|
CharName |
|
characteristic name (default value is CharCode) – Název kóty |
|
MachineCode |
|
machine (machine code in codelist Machines) - Stroj |
|
ActualValue |
|
measured value – Nová hodnota |
|
NominalValue |
|
nominal value - JR |
|
UpperValue |
|
upper limit - HT |
|
LowerValue |
|
lower limit - DT |
|
UpperTolerance |
|
upper tolerance (if not used UpperValue) – odchylka od JR, která dopočítá HT |
|
LowerTolerance |
|
lower tolerance (if not used LowerValue) – odchylka od JR, která dopočítá DT |
|
DateTime |
|
date and time of inspection - default value is current date and time |
|
Date |
|
inspection date (if not used DateTime) - default value is current date |
|
Time |
|
inspection time (if not used DateTime) - default value is current time |
|
User |
|
inspector (default value is IMPORT) - Kontrolor |
|
NestName |
|
cavity name - Otisk |
|
NestNumber |
|
cavity number – Název otisku |
|
Info1 |
|
Info1 |
|
Info2 |
|
Info2 |
|
Info3 |
|
Info3 |
|
Info4 |
|
Info4 |
|
Info5 |
|
Info5 |
Sada datového kabelu a zdroje pro Zebra TC83
Přenosný ruční počítač Zebra TC83 se čtečkou 2D DPM kódů, Android
Společnost Zebra Technologies představila nový dotykový terminál TC8300, který běží na operačním systému Android. Mezi přednosti této novinky patří rychlý procesor a Wi-Fi, velká paměť, kamera s vysokým rozlišením, možnost čtení DPM kódů, a především velmi výkonná baterie. Pokročilé možnosti skenování pro zpracování libovolného čárového kódu 1D / 2D
Příslušenství je kompatibilní s řadou TC8XXX s výjimkou jednomístných základen s možností nabíjení záložní baterie, které nejsou kompatibilní s DPM konfiguracemi TC8300. Součástí balení terminálu TC8300 již není popruh pro možnost nosit terminál v ruce, tak jak tomu bylo u TC8XXX, ale lze ho doobjednat.
Zebra TC8300 nabízí:
- Osmijádrový 2,2 GHz procesor SDM660
- Paměť 4 GB RAM a 32 GB flash, jedna z prémiových konfigurací bude nabízena s pamětí 8 GB RAM a 128 GB flash
- Senzory: čidlo okolního osvětlení, gyroskop, akcelerometr
- Vibrační dotykový panel krytý sklem Gorilla Glass třídy 5
- Android 8.1 Oreo s možností budoucího upgradu na P a Q; pouze verze GMS s možností restrikce Google služeb pomocí MX/StageNow
- Program LifeGuard
- Nový typ baterií PowerPrecision+ 7000 mAh, které jsou kompatibilní s TC8XXX
- Předlicencovaný a předinstalovaný klient Ivanti Velocity pro terminálové emulace VT/HP/IBM
- Předinstalovaný a předlicencovaný klient PTT Express
- TC8300 s přední a zadní kamerou lze využít pro aplikace rozšířené reality
Typické využití TC8300:
- Řízené skladování - inventura, příjem, výdej zboží ve skladech, řízení a doplňování stavu zásob ve výrobě
- Retail - kontrola cen a stavu zboží ve velkoobchodech
- Výroba
Driver Mitutoyo Formtracepak
Driver Mitutoyo DMX-3 USB
Průmyslová bezdrátová čtečka čárových a 2D kódů
Bezkonkurenční robustní design, skenovací výkon a ovladatelnost! Zebra DS3678-DP z řady ultra odolných snímačů přečte bleskově a spolehlivě téměř jakýkoli 1D a 2D kódy z nejrůznějších povrchů a je tím pravým pomocníkem do nejnáročnějších provozů.
Zebra DS3678-DP je ultra odolný bezdrátový snímač, který vyniká bleskurychlým zachycením kódů, ať už jsou poškozené, špinavé či špatně vytištěné. Jeho konstrukce je až o 23% odolnější než u ostatních snímačů v této třídě. Byl speciálně navržen pro používání v náročných průmyslových provozech a díky odolnosti vůči extrémně nízkým teplotám lze zařízení použít i v mrazících boxech. Aplikace od společnosti Zebra Vám navíc usnadní jeho správu, můžete jej dálkově konfigurovat a upgradovat.
Klíčové vlastnosti:
- nabízí více možností snímání k bezchybnému zachycení kódů
- snímá i tzv. DPM (Direct Part Marking) kódy
- Wi-Fi Friendly Mode brání jakémukoliv nežádoucímu rušení s vaší stávající Wi-Fi sítí
- téměř nezničitelná konstrukce, vydrží pod vodou až 30 min
- aplikace 123Scan2, Scanner Management Service (SMS), Scanner SD
Driver Zwick Hardness Tester
Driver Mahr MarSurf M310 Online
Driver Oestling UMC eco / Pinmark
Komunikační jednotka pro elektronické štítky
Router zajišťuje bezdrátové spojení v pásmu 2.4GHz mezi E-INK displeji a předává v pravidelném intervalu aktuální datový obsah. Každá komunikační jednotka dokáže připojit 2500 cenovek s přibližným dosahem 25m dle provozovaného prostředí.
Číslo bezdrátového kanálu lze na každém routeru nastavit a lépe tak optimalizovat provoz s již existující WiFi sítí.
Elektronický štítek 2,9"
- Displej lze dálkově aktualizovat prostřednictvím obousměrné komunikace pomocí základnové stanice Opticon
- 100% flexibilita zobrazení obsahu a centralizovaná správa všech zařízení a obsahu prostřednictvím Opticon ESL Server Software
- Vysoce kontrastní displej umožňuje skenování čárových kódů mimo displej pomocí standardního čárového kódu
- Extrémně nízká spotřeba energie
- Snižuje plýtvání, mzdové náklady a minimalizuje chyby
- 2,4 Ghz, protokol založený na 802.15.4
- 296 x 128 pixelů
Průmyslová bezdrátová čtečka čárových a 2D kódů
Speciální model bezkabelové čtečky CipherLab 2564DPM, určený pro snímání kódu Direct Part Mark (DPM), což jsou kódy vyražené nebo vyleptané přímo na kovový povrch produktu. Se zvyšujícími se nároky na pokročilé schopnosti skenování v mnoha průmyslových odvětvích, jako je maloobchod, skladování a lehký průmysl, CipherLab navrhl odolnou ruční čtečku řady 2500, která vyhovuje různým aplikacím v drsných prostředích. Bezdrátové čtečky čárových kódů umožňují snímat čárový kód a přenést data až do vzdálenosti 100 m od základny.
Pro správnou funkci čtečky společně se systémem PalstatCAQ je nutné aby byla správně konfigurována. Čtečky společnosti CipherLAB je možné konfigurovat pomocí QR kódů, které si lze vygenerovat na stránkách výrobce a uvést čtečku do požadovaného funkčního stavu.
Zde a v PDF najdete předpřipravený QR-kód, který odpovídá konfiguraci:
- Interface: USB VCOM_CDC via Cradle
- Odřádkování: [CR][LF]
- Po načtení QRcode s konfigurací je třeba provést přepárování čtečky a kolébky pomocí načtení čárového kódu na spodní části kolébky.
Parametry:
- Bluetooth v4.0 Dual Mode s EDR
- Čtení 1D i 2D čárových kódů
- Čtení kódů Direct Part Mark DPM
- Schopnost číst i špatně čitelné nebo poškozené čárové kódy
- Kovové poutko na šňůrku na nošení na opasku
- Průmyslové krytí IP54
- Rychlost čtení až 578 skenů za vteřinu při čtení 1D kódů
- Vyměnitelná baterie, která vydrží až 24 hodin v provozu po nabití
- Komunikační rozhraní dle typu čtečky a nastavení
- Baterie pod krytem, Lion 800mAh, 2.96Wh
- Bílo-žluté přisvícení - velmi rychlé čtení kódů
- podpora QR kódů CZECH v UTF8 - verze 2D
Modul pro hodnocení jakosti výrobků dle metodiky VDA 6 díl 5 Audit výrobku slouží k ověření shody provedení výrobku po kontrole se stanovenými požadavky na jakost.
Modul je určen pro výběr a hodnocení dodavatelů, dále jeho možnost využití pro hodnocení spokojenosti zákazníků a hodnocení auditorů. Naplňuje požadavky na řízení hodnocení uvedených procesů dle rozhodujících standardů managementu kvality. Je možné provádět evidenci schválených dodavatelů, provádět hodnocení a uchovávat záznamy o výsledcích hodnocení.
Modul je určen pro evidenci, identifikaci, řízení a distribuci externích tiskových dokumentů -
technologických postupů, výkresů, norem a specifikací zákazníka.
Elektronický systém správy dokumentů DMS - Document Management System umožňuje tvorbu, připomínkování, schvalování, řízení, verzování dokumentů v elektronické podobě, její distribuci a rozdělování v počítačových sítích. Lze jej použít jak pro řízení dokumentace systému jakosti, tak např. i pro řízení dokumentace EMS, technické dokumentace, dokumentace ISO 45001, dokumentace HACCP, obchodní dokumentace apod.
Modul je určen k tvorbě vývojových diagramů v prostředí MS Windows. V rámci systému Palstat CAQ je možno modul spustit samostatně nebo aktivací příslušných funkcionalit z modulů Kontrolni a technické postupy nebo FMEA.
Modul Procesy slouží pro identifikaci, řízení, monitorování procesů a pracovních míst, dále pro řízení lidských zdrojů, určování nezbytné odborné způsobilosti zaměstnanců.
Modul slouží k elektronickému podepisování dokumentů vytvořených v systému PALSTAT CAQ. Plně nahrazuje klasický vlastnoruční podpis, respektive ověřený podpis. Je připojen k datové zprávě nebo je s ní logicky spojen, tudíž umožňuje ověření totožnosti podepsané osoby ve vztahu k datové zprávě. Součástí elektronického podpisu je identifikace toho, kdo podpis vytvořil. K tomu se využívá digitální certifikát a certifikační autorita nebo síť důvěry.
Modul Výcvik slouží pro řízení lidských zdrojů - pro evidenci pracovníků a jejich vzdělání, výcviku, dovedností a zkušeností. Dále pro stanovení a popis pracovních míst pro určování nezbytné odborné způsobilosti zaměstnanců. SW zabezpečuje řízení a dokumentování poskytování školení/výcviku/zdravotních prohlídek s možností hodnocení jeho efektivnosti a nákladů na akce.
Driver pro import protokolů ve formátu PDF
Interaktivní měřicí stanice s připojením měřidel a okamžitou vizualizací. Umožňuje samostatný provoz nebo export do modulu SPC.
Samolepící etikety 10mm x 10mm, bílý PE
Samolepící etikety 22mm x 10mm, bílý PE
Samolepící etikety 50mm x 15mm, bílý PE
Samolepící etikety 50mm x 35mm, bílý PE
TTR páska 55mm x 74m, pryskyřice, OUT
Driver ATEQ F620 / F610 / F670
Základní informace
Měřidlo |
Zařízení řady ATEQ F6xx |
Cílové aplikace |
Libovolná aplikace |
Způsob přenosu dat |
Data se přenášejí buï stiskem příslušného tlačítka na zařízení nebo vyžádáním z počítače.
Pokud aplikace neumožňuje přímé připojení a nastavení driveru, lze využít KeyboardDriver. |
Nastavení
Propojení musí být provedeno přes rozhraní RS232 kříženým kabelem.
Položka |
Nastavení |
Přenosová rychlost |
9600 baud |
Parita |
není |
Data bits |
8 |
Testování
Pokud máte zakoupen příslušný driver pro podporu tohoto zařízení a poslední verzi systému Palstat. Je možné provést prvotní otestování přenosu dat ze zařízení do programu. Způsobů přenosu je v Palstat CAQdesktop několik, ale každé vyžaduje určitou konfiguraci. Postup níže je základním způsobem jak ze zařízení získat data a teprve po úspěšném přenosu pomocí KeyboardDriver můžete přikročit k další konfiguraci například v SPC.
Testování pomocí klávesnicového driveru.
Modul správce pro databázi měření
Stránky v tvorbě
Webové rozhraní pro přístup k databázi měření
Stránky v tvorbě
head - Automotive
CRM
Řízení vztahů se zákazníkem
Customer Relationship Management |
Engineering
Vývoj a návrh produktu – procesu
Product - Process Desing Development |
Monitoring
Monitorování a sledování jakosti produkčního - výrobního procesu
Quality monitoring of production process |
CRM --CRM--
ENGINEERING --ENGINEERING--
MONITORING --MONITORING--
Základní karta
Jedinečné označení položky. Definování parametrů, dle kterých je třeba vyhledávat, třídit ap. (Volná textová pole jsou uživatelem přejmenována.) Informace o počtu kusů na skladě, předepsaném min. množství ap. Je-li evidován u položky jedinečný kus (např. vrtačka), jsou k základní ceně zařízení připočítávány náklady vznikající při vyhodnocení preventivních kontrol a oprav. K záznamům je také možno připojit buï odkaz na externí soubor nebo tento soubor (PDF,WORD,EXCEL,TIF ap.) uložit k záznamu přímo do databáze Palstat.
Propojovací kabely MITUTOYO DIGIMATIC
Při použití spolu s interface DRU získáte integrovanou podporu sběru dat z měřidel přímo v software Palstat.
Tyto datové propojovací kabely umožňují propojení měřicích zařízení s výstupem DIGIMATIC k PC nebo příslušnému datovému procesoru. Druh kabelu volte dle typu měřidla, kdy každá skupina měřidel může používat jiný druh kabelu. U každého záznamu níže najdete i podrobnou specifikaci pro jakou skupinu měřidel je určen. Tomuto výběru věnujte zvýšenou pozornost případně nás kontaktujte zasláním fotografií měřidla.
DIGIMATIC propojovací kabely nabízejí následující výhody:
- Připojení měřicích zařízení Mitutoyo, které jsou vybaveny rozhraním DIGIMATIC.
- Lze připojit jedno nebo více DIGIMATIC měřicích přístrojů k přídavnému zařízení.
- Při použití externí jednotky DRU ze sekce Hardware, integrovaná podpora přímo s software Palstat
Návaznosti v systému Palstat CAQ
-> přímé propojení s modulem Kontakty
-> čerpání informací z modulu Vstupní kontrola za definované období k hodnocení Kvality, Kvantity a Včasnosti
-> další možnost propojení přes funkci Přílohy
Propojení Výstupní kontroly s dalšími moduly Palstat CAQ
Pro přípravu návodek pro výstupní kontrolu je zpracován kontrolní plán s definováním znaků jakosti.
Pro sběr naměřených hodnot lze využít připojení driveru pro digitální měřidla a měřící stroje.
V případě nalezení neshody lze využít propojení na modul Global 8D Report pro řízení neshod vstupních přejímek.
Metody MSA
Software umožňuje zpracování analýz dle metod vycházejících z AIAG, VDA a dalších:
- RM/ARM - metody založené na průměru a rozpětí
- ANOVA - analýza rozptylu
- Linearita měřicího zařízení
- Atributivní studie
- metoda Cg/Cgk dle Ford, Bosch a dalších
- nejistoty měření dle EA-4/02
- vhodnost kontrolních procesů VDA 5 2. vydání
Evidence a řízení neshod
Program plně odpovídá požadavkům norem ČSN ISO 9001, IATF 16949 kap. 8.7 a je plně kompatibilní s požadavky automobilového průmyslu pro řešení neshody pomocí metodiky Global 8D-Metoda pro proces řešení problémů s možností tisku formuláře G8D.
Průběh provádění auditů s využitím SW
Obrázek znázorňuje postup provádění auditů a vazbu na další moduly SW Palstat CAQ. Jednotlivé kroky řízení procesu auditování jsou:
1. Plánování auditů
2. Provádění auditu
3. Dokumentování zjištění
4. Vyhodnocení auditu
5. Stanovení a sledování opatření na základě zjištění. Součástí přípravy auditu je i evidence a kvalifikace auditorů v pomocné databázi tohoto modulu
Struktura modulu
Sběr dat z různých zdrojů
Katalog definovaných vzorů dokumentů
Ukládání dat do databáze
Filtrace dat pro snadné hledání
Export archivovaných dat
Struktura hlavních obrazovek SW
Pracovníci - evidence pracovníků, jejich vzdělání, výcviku, dovedností a zkušeností, případně ochranných prostředků.
Pracovní místa - popis pracovních míst a požadavků na místa nebo organizační řád.
Plán akcí řízení výcviku a školení včetně dokumentování účasti, hodnocení a nákladů na jednotlivé i všechny akce.
Matice - monitoring kvalifikace pracovníků pro dané úkoly
Systém Řízení dokumentů Správce dokumentace
Umožňuje udržovat libovolný počet strukturovaných nezávislých databází knihoven dokumentů. Při spuštění programu se uživatel hlásí svým uživatelským jménem a heslem do zvolené databáze což umožňuje bezpečný a jednoznačný přístup správcům dokumentů pouze k vytvořeným dokumentům.
Struktura programu
Procesy
identifikace procesů, tvorba mapy procesů včetně návaznosti vstupů a výstupů
Místa
popis pracovních míst organigram společnosti, vazby pracovních míst, definice požadavků na pracovní místa
FMEA v souladu s příručkou AIAG/VDA 2019
Krok 1: Plánování a příprava
Krok 2: Analýza struktury
Krok 3: Analýza funkcí
Krok 4: Analýza selhání
Krok 5: Analýza rizik
Krok 6: Optimalizace
Krok 7: Dokumentování výsledků
Základní seznam informací o událostech a úkolech
Možnost zadání druhů úkolu
- Standardní úkol: úkol pro jednotlivce
- Hromadný úkol: zadání úkolu více řešitelům
- Dlouhodobý: událost s dlouhodobým řešením
- Periodický: časově opakující se událost
Zadání úkolu vyžaduje přiřazení jak odpovědné osoby pro řešení, tak i osobu pro ověření splněného úkolu.
Propojení Vstupní kontroly s dalšími moduly Palstat CAQ
Pro přípravu přejímacích plánů pro vstupní přejímky je zpracován kontrolní plán s definováním znaků jakosti.
Pro sběr naměřených hodnot lze využít připojení driveru pro digitální měřidla a měřící stroje.
V případě nalezení neshody lze využít propojení na modul Global 8D Report pro řízení neshod vstupních přejímek.
Variabilní znaky
Průběh variabilních znaků je možné zobrazit v regulačním diagramu typu X-R nebo X-S, případně X-MR pro klouzavé rozpětí. Diagramy umožňují nastavení různých typů regulačních mezí. Z naměřených dat jsou také počítány koeficienty způsobilosti procesu Cp, Cpk a výkonnosti Pp, Ppk dle metodik AIAG SPC, VDA 4 a ISO 22514-2. Program lze také použít pro hodnocení způsobilosti strojů Cm, Cmk.
Evidence měřidel
Seznam měřidel
Životní cyklus měřidla
Řízení výdejen a uživatelů měřidel
Interní a externí kalibrace
Sledování nákladů na kalibrace i opravy
Dokumentace k měřidlu
Plánování a evidence oprav
Reporty v modulech PALSTAT CAQ
V jednotlivých modulech lze zobrazit reporty s daty z příslušného modulu například přehledy, grafy apod. Pro rychlý přístup mohou být často používané reporty označeny jako oblíbené a dostupné přímo z modulů PALSTAT CAQ.
Základní karta nástroje
Jedinečné označení nástroje. Základní informace o nástroji, definování parametrů, dle kterých je třeba vyhledávat, třídit ap. (Volná textová pole jsou uživatelem přejmenována.) Možno definovat nadřazenost nástrojů mezi sebou. K základní ceně nástroje jsou připočítávány náklady vznikající při vyhodnocení preventivních kontrol a oprav. K záznamům je také možno připojit buï odkaz na externí soubor nebo tento soubor (PDF,WORD,EXCEL,TIF ap.) uložit k záznamu přímo do databáze Palstat.
Modul Stroje struktura informací
Zobrazení základních informací a struktury strojů ve stromovém seznamu
Okamžitý přehled propadlých a blížících se kontrol
Zobrazení odstávek
Třídění informací
Struktura programu Projekt APQP
CRM - Poptávko nabídkové řízení příjem a evidence poptávek, zpracování kalkulace, nabídek propojení na modul kontakty
Katalog činností projektu typové šablony činností pro jednotlivé komodity oblasti, vznik nového výrobku/procesu změnové řízení
Management projektu termínové sledování průběhu projektu, stanovení odpovědností za projekt/fáze/kroky
Management nástrojů a přípravků zadávání, výběrové řízení, sledování vývoje nástrojů a přípravků
Propojení Mezioperační kontroly na další moduly Palstat CAQ
Pro přípravu návodek pro mezioperační kontrolu je zpracován kontrolní plán s definováním znaků jakosti.
Pro sběr naměřených hodnot lze využít připojení driveru pro digitální měřidla a měřící stroje.
V případě nalezení neshody lze využít propojení na modul Global 8D Report pro řízení neshod vstupních přejímek.
Základní seznam reklamací
Možnost třídění reklamací na Zákaznické, Interní, Dodavatelské. Základní funkce modulu Reklamace: Záznam o přijaté (vystavené) reklamaci, Stanovení okamžitého opatření, Identifikace vad reklamovaných produktů, Analýza kořenové příčiny vad, Stanovení nápravných opatření, Stanovení preventivních opatření, Sledování nákladů vztažených k reklamaci, Náklady definované zákazníkem, Náklady na likvidaci produktů, Náklady vztažené na provedená opatření.
Základní informace o PPAP / VDA 2
Požadavky Uvolnění výrobního procesu a výrobku Funkce programu:
Seznam provedených uvolnění sériové výroby
Základní informace o procesu uvolňování sériové výroby
Definování kontrolních znaků a validovaných kót
Záznam provedených měření na uvolňovaném výrobku
Hodnocení a schvalování výrobků pro sériovou výrobu dodavatelem, zákazníkem
Tvorba a tisk protokolů dle požadavků metodik PPAP/VDA2
Hlavička postupu
Základní identifikační údaje dokumentu s vazbou na výrobek, pro který je dokument tvořen, jsou dány označením dokumentu a "číslem vydání". Po založení dokumentu nelze tyto informace měnit. Dále jsou zde informace o tvůrcích dokumentu a schvalovacím procesu. Zplatněný dokument není možno upravovat a mazat. Je možno jej převést do archivu.K novému vydání dokumentu je používána funkce změnování, kde je možno zaznamenat změnové řízení.
Propojení modulu Audit výrobku na další moduly Palstat CAQ
Pro přípravu auditu výrobku je zpracován Kontrolní plán s definováním znaku jakosti auditu výrobku.
Naměřené hodnoty lze načítat z digitálních měřidel a měřicích strojů pomocí driverů Palstat CAQ.
Řízení vnitřních neshod je možné provést pomocí modulu Global 8D Report.
Vazba na ERP systémy
Možnost individuálního zakázkového připojení na informační ERP systémy řízení podniku (Helios Orange/Green, Microsoft Dynamics, QAD, SAP, MAX, XPPS, K2, ...) Přenos informací může být veden oboustranně.Důležitým prvkem při propojení na ERP systémy je řešení "změnového řízení".
Konektivita modulu
Lze využít jednotné datové základny pro využití ve všech kompetentních modulech v systému PALSTAT CAQ tak načítání informací z ERP (Enterprise resource planning) systému (např. Helios, K2, SAP,...)
Základní informace
V modulu kromě základních informací dokumentů lze sledovat datumy platností, uložení, zařazení, třídy, změny atd. Lze sledovat postupný vývoj dokumentů tzv. změnové řízení
Základní informace
Možno nastavit automatické identifikování zakázky. Nutno definovat předmět a stav zakázky (V přípravě, Aktivní, Archiv).
Dále je možno definovat:
- Časový rámec zakázky - Datum zahájení a ukončení
- Kontrolní postup, dle kterého je možno provádět vyhodnocení v rámci mezioperační kontroly
- Obchodního partnera, pro kterého je zakázka realizována
- Celkovou velikost zakázky a velikost výrobní dávky
- Další nutnou identifikaci
Základní informace
Modul je určen pro zadávání vzniklých neshod ve výrobním procesu během výroby s identifikací vady z globálního číselníku vad a dílu z Databáze dílů a možností zadání okamžitého opatření včetně dotčeného množství. Zadaný záznam lze okamžitě vytisknout například ve formě karty Pozastaveno.
Předpisy, pro jejichž uplatnění je modul využitelný
Naplňuje požadavky na metodiku nazývanou Diagram rybí kost nebo také známý jako Diagram příčin a následků. Tato metodika je například popsána v předpisu VDA 4 nebo v knize Analýza kořenových příčin od Björna Andersena a Toma Fagerhauga
Příprava dat
V modulu lze nadefinovat jednotlivé laboratoře (lze spravovat práci více laboratoří), jejich správce a pro účely sledování nákladů také režijní sazby. Dále je možné určit jednotlivé typy a zdroje laboratorních zkoušek s předepsanými i volitelnými informacemi a druhy požadovaných výstupů. Jednotlivým pracovníkům laboratoře lze nastavit oprávnění pro provádění potřebných úkonů.
Prostředí
Spouštěcí obrazovka ve formě dlaždic
Levá strana - Menu, které dlaždice budou zobrazeny, možnost okamžitého vyhledávání
Pravá strana - údaje o přihlášeném uživateli, změna hesla, nástroje, nápověda
Střed - seznam modulů, které má zákazník zakoupeny
Výhody
Tvorba vícestránkových a barevných diagramů.
Součást systému Palstat CAQ
Práce s bloky
Práce se schránkou.
Tisk na všech tiskárnách podporovaných Windows.
CAQservice - správa konfigurace
Vhodné pro správce systému, kteří tak mohou konfiguraci aplikace řídit z libovolného serveru a konfiguraci tak udržet skrytou před uživateli.
- Služba umožňuje distribuci konfigurace pro uživatele systému.
- Adresář CONFIG již neobsahuje LICenční ani jiné specifické konfigurace.
- Zvýšení bezpečnosti provozu.
- Klient se spojí se službou běžící na libovolném serveru a tato mu sdělí potřebnou specifickou konfiguraci k běhu včetně připojení na databáze.
Odeslání dokumentu z modulu do Digitální podpisy
K podepsání je možné načíst jakýkoliv PDF dokument přes volbu Nový záznam přímo v modulu. Případně v náhledu tiskové sestavy s využítím ikony Palstat zařadit přímo do "fronty" k podepsání. Moduly, které umožňují využítí této funkce jsou doplňovány a nyní tuto funkci lze využít v modulech Měřidla (kalibrace), FMEA a Vzorkování.
Seznam
Prvotní obrazovka obsahuje seznam všech checklistů s možností filtrování např. dle pole Stav. Ve sloupci Fáze je možné zobrazení rozpracovanosti nadefinovaného checklistu.
Propojení modulu Audit výrobku na další moduly Palstat CAQ
Pro přípravu auditu výrobku je zpracován Kontrolní plán s definováním znaku jakosti auditu výrobku.
Naměřené hodnoty lze načítat z digitálních měřidel a měřicích strojů pomocí driverů Palstat CAQ.
Řízení vnitřních neshod je možné provést pomocí modulu Global 8D Report.
Návaznosti v systému Palstat CAQ
-> přímé propojení s modulem Kontakty
-> čerpání informací z modulu Vstupní kontrola za definované období k hodnocení Kvality, Kvantity a Včasnosti
-> další možnost propojení přes funkci Přílohy
Základní informace
V modulu kromě základních informací dokumentů lze sledovat datumy platností, uložení, zařazení, třídy, změny atd. Lze sledovat postupný vývoj dokumentů tzv. změnové řízení
Systém Řízení dokumentů Správce dokumentace
Umožňuje udržovat libovolný počet strukturovaných nezávislých databází knihoven dokumentů. Při spuštění programu se uživatel hlásí svým uživatelským jménem a heslem do zvolené databáze což umožňuje bezpečný a jednoznačný přístup správcům dokumentů pouze k vytvořeným dokumentům.
Výhody
Tvorba vícestránkových a barevných diagramů.
Součást systému Palstat CAQ
Práce s bloky
Práce se schránkou.
Tisk na všech tiskárnách podporovaných Windows.
Struktura programu
Procesy
identifikace procesů, tvorba mapy procesů včetně návaznosti vstupů a výstupů
Místa
popis pracovních míst organigram společnosti, vazby pracovních míst, definice požadavků na pracovní místa
Odeslání dokumentu z modulu do Digitální podpisy
K podepsání je možné načíst jakýkoliv PDF dokument přes volbu Nový záznam přímo v modulu. Případně v náhledu tiskové sestavy s využítím ikony Palstat zařadit přímo do "fronty" k podepsání. Moduly, které umožňují využítí této funkce jsou doplňovány a nyní tuto funkci lze využít v modulech Měřidla (kalibrace), FMEA a Vzorkování.
Struktura hlavních obrazovek SW
Pracovníci - evidence pracovníků, jejich vzdělání, výcviku, dovedností a zkušeností, případně ochranných prostředků.
Pracovní místa - popis pracovních míst a požadavků na místa nebo organizační řád.
Plán akcí řízení výcviku a školení včetně dokumentování účasti, hodnocení a nákladů na jednotlivé i všechny akce.
Matice - monitoring kvalifikace pracovníků pro dané úkoly
Základní funkce
- Měřicí pracoviště
- Okamžitá vizualizace naměřených hodnot
- Vstup dat z měřidel
- Výpočty dat
- Volitelné uložení do SPC
- Možnost offline provozu
Příprava k používání modulu
-> nutná identifikace zda se jedná o dodavatele nebo zákazníka
-> definice hodnotících kritérií formou číselníku jako popis jednotlivých kritérií / kroků s určením závažnosti
Základní informace o kontrole
Základní informace o výstupní kontrole je možno přebírat z Informačního systému podniku pomocí interface na ERP. K přejímce je možné připojit doplňující informace pomocí funkce Dodatky a neomezené množství příloh (například atesty, protokoly apod.)
Jednoduše lze zobrazit historii kontrol vybraného výrobku.
Propojení na další moduly Palstat CAQ
Modul MSA může využít propojení na další moduly systému Palstat CAQ, zejména:
Informace o rozměrech výrobku a tolerancích lze načíst z modulů Díly a Kontrolní a technické postupy.
Údaje o použitém měřidle je možné připojit z modulu Měřidla
Základní seznam neshod/Stopkaret
Seznam - základní informace o evidovaných neshodách. Možnost uživatelského nastavení zobrazených položek v seznamu, filtrování a seskupování dle libovolných kritérií.
Hlavní funkce modulu Audit systému a procesu
- Tvorba seznamu interních a externích systémových a procesních auditů. Seznam je plánem auditů na určité období
- Plánování konkrétních auditů.
- Výběr auditních otázek k auditu z příslušného katalogu
- Dokumentování průběhu prověřování
- Archivace zjištění, nálezů a dokumentů z auditu.
- Definování neshod zjištěných při auditu.
Sběr dat z různých zdrojů
Scan dokumenty nebo výstupy z OCR
Protokoly z měřících strojů
Dokumenty a emaily z MS Office
Výstupy z ostatního SW, ERP nebo PDM systémů
Pracovníci
Seznam pracovníků společnosti s možností vedení karty pracovníka obsahující základní informace o odborné způsobilosti pracovníka. Možnost uložení externě zpracovaných dokumentů pracovních smluv, vysvědčení, osvědčení, osobních dokumentů apod.
Seznam dokumentů
Základní informace o řízených dokumentech ve vybrané databázi: Číslo/označení dokumentu, Název dokumentu, Druh dokumentu, Index vydání dokumentu, Zařazení dokumentu, Zpracovatel a datum, Zpracování, Schvalovatel a datum schválení, Uvolňovatel dokumentu
Dále informace o dokumentu včetně stromové struktury databáze a dokumentů v ní obsažených
Procesy
Identifikace, definování a řízení potřebných procesů managementu jakosti a stanovení jejich vzájemných vztahů pomocí stromové struktury. Propojení výstupů a vstupů jednotlivých procesů a popisy činností a vazeb na pracovní místa.
SCR - plnění zákaznických požadavků nad rámec příručky 2019
Stanovení priorit dle zákaznických požadavků
Hodnocení potencionálních vad dle kritérií pro Design / Proces 2019
Sledování priorit v kombinaci s výslednou úrovní hodnocení
Nastavení vlastních kritérií
Řízení revizí a reverzní FMEA
Vyhledávání filtrace událostí a úkolů
Pomocí funkce Filtr je možnost vyhledávat úkoly dle zadaných požadavků. Výsledek vyhledání filtrace je seznam vyhledaných úkolů zobrazených v hlavním okně.
Funkce profily umožní uživatelské nastavení automatického filtru.
Základní informace přejímky
Základní informace o přejímce je možno přebírat z Informačního systému podniku pomocí interface na ERP. K přejímce je možné připojit doplňující informace pomocí funkce Dodatky a neomezené množství příloh (například atesty apod.)
Jednoduše lze zobrazit historie přejímek vybraného výrobku/materiálu.
Atributivní znaky
Pro atributivní znaky lze použít regulační diagramy srovnáváním. Získané hodnoty lze zobrazit v diagramech p, np, c, u. Diagramy pro atributivní znaky umožňují používat vypočtené regulační meze. Diagramy c a u lze také použít pro záznam více druhů vad najednou (souhrnná karta) a data je možné zobrazit pomocí Paretovy analýzy.
Interní kalibrace
Plánování kalibrací
Tvorba kalibračních postupů
Dokladování návaznosti měřidel
Tolerance hladkých a závitových kalibrů
Přenos dat z připojených měřidel
Generování kalibračních protokolů
Samostatně spouštěné reporty
Vybrané reporty lze zpřístupnit přímo v Launcheru PALSTAT CAQ a umožnit tak uživatelům přímý přístup k přehledům či výsledkům včetně dat kombinovaných z více zdrojů přímo, bez spouštění jednotlivých modulů.
Preventivní kontroly
Funkcionalita obsahuje části: kontrolní návodky, plánování kontrol, vyhodnocení kontrol. Kontroly mohou být plánovány podle spotřeby životnosti nebo spotřeby času. Ke sledování nákladů na preventivní kontroly je možno při vyhodnocení kontroly zadat informace o délce trvání kontroly a finančních nákladech.
Evidence zařízení
Seznam strojů, nástrojů a zařízení
Základní informace o zařízení
Připojení dokumentace
Sledování stavu a životního cyklu
Propojení na informační systémy
Vazba na další informace v systému CAQ kontrolní plány, vyráběné díly,
Zadání projektu APQP
Základní parametry zadání projektu, označení projektu, řešitelský tým, termíny počátku a konce projektu APQP
Definice projektu pomocí katalogu kroků a fází projektu
Statistika projektu přehledné sledování stavu plnění projektu, fází, kroků, milníků
Sledování změn projektu záznam o prováděných změnách projektu,fází,kroků
Sledování událostí a úkolů pomocí modulu Management událostí a úkolů
Základní informace o kontrole
Základní informace o mezioperační kontrole je možno přebírat z Informačního systému podniku pomocí interface na ERP. K přejímce je možné připojit doplňující informace pomocí funkce Dodatky, přílohy (například atesty, protokoly apod.), DMC kódy pro zpětnou dohledatelnost
Jednoduše lze zobrazit historii kontrol vybraného výrobku a operace.
Záznam o neshodě reklamaci
Záložka pro zápis informací o neshodě a jmenování řešitelského týmu. Záložka obsahuje základní informace: číslo reklamace, druh reklamace, předmět reklamace, zákazníka uplatňujícího reklamaci, termíny přijetí, zápisu, vyřízení reklamace a reklamační požadavek. Pro podrobný popis neshod je možnost připojit přídavný modul přílohy, kam je možno vkládat odkazy na elektronické dokumenty jako např.: záznamy z jednání, fotodokumentaci apod.
Základní seznam informací o provedeném předložení dílu pro uvolnění sériové výroby.
Číslo zprávy
Typ metodiky PPAP/VDA2 nebo uživatelský
Číslo, název a změnový stav dílu
Informace o druhu předložení
Informace o zákazníkovi
Seznam předkládaných dokumentů
Vybrané údaje lze načítat z dalších modulů Palstat CAQ - např. informace o díle, zákazníkovi apod.
Operace
V této části jsou z procesů, které mohou být společné s modulem FMEA, definovány technologické operace. Vývojový diagram procesu. Operace je možno doplnit o úkony (vazba na FMEA - VDA), vstupující montážní díly, parametry procesu a doplňující údaje. K operacím jsou dále definovány pracovní návodky a kontrolní kroky.
Základní informace Auditu výrobku
Hlavička auditu obsahuje základní informace o výrobkovém auditu, termín provedení a u dokončeného auditu výsledek hodnocení vyjádřený koeficientem QKZ.
Ke každému výrobku lze zobrazit kompletní historii provedených auditů.
Vazba na další moduly systému Palstat CAQ
Modul Databáze dílů je dodáván jako nedílná součást systému Palstat CAQ. Je plně integrován jako základní informační modul pro popis a specifikaci dílů/produktů. Z ostatních modulů je možno do Dílů vstupovat a přebírat potřebné informace, které jsou takto řízeny z jednoho zdroje.
Pohyby
Funkce pro sledování pohybu jednotlivých kusů konkrétní jedinečné položky (např. Vrták D=8). Nákup, výdej, příjem, na opravu, z opravy, na kontrolu, z kontroly, odpis.
Seznam partnerů
V uživatelsky příjemném prostředí lze snadno získat přehled o základních informací partnera
Pohyby
Modul umožňuje sledování pohybu dokumentu, konec platnosti, u koho se nachází, kdo jej komu předal, za jakých okolností včetně důvodu a vydání kopie či duplikátu
Možnosti nastavení
V nastavení lze ovlivnit postup zadávání záznamů a také zvolit, která pole budou při zadání záznamu o neshodě vyžadována a tím zajistit kompletnost zadávaných údajů na základě specifických požadavků uživatele.
Hlavní funkce
- Provádění a dokumentování analýzy příčin a
- přehledné uložení všech dokumentů a informací souvisejících s analýzou,
Doplňující informace
Tato část obsahuje řadu textových, číselných a datumových polí, které je možno použít k další identifikaci a případnému filtrování, tvorbě přehledů ap.
Požadavky na zkoušky
Systém umožňuje zadávání požadavků na zkoušky buï pracovníky laboratoře na základě přijatých informací nebo přímo samotnými zadavateli. Pro každý požadavek na zkoušku lze na základě typu zkoušky nadefinovat povinné a volitelné údaje, které musí zadavatel uvést. Součástí zadání je i priorita požadavku, důležitá pro plánování práce. Požadavek na zkoušku je přiřazen zvolené laboratoři a může u něj být stanoven termín provedení.
Levá strana
Vyhledávání - okamžité filtrování dostupných modulů dle podmínky "Obsahuje"
Domovská stránka - zobrazení menu dle uživatelského nastavení
Moduly - zobrazení všech modulů které PALSTAT nabízí (pokud nemáte modul zakoupen, nelze se do něho přihlásit)
Zástupci - zobrazení reportingových dotazů, které má přihlášený uživatel v rozdělovníku přiděleny
Vlasní aplikace - možnost přidání jakéhokoliv programu v podobě dlaždice bez nutnosti otevírání průzkumníka a hledání ve struktuře souborů. Aplikaci lze přidat přes ikonu "zástupce" ve spodní části obrazovky
Web - odkazy na stránky PALSTATu, uživatelský portál a Azure přístup
Názvy oblastí - lze v sekci Domovská stránka a pod touto ikonou definovat vlasní názvy skupin dlaždic
Základní funkce
K dispozici výběr ze základních tvarů
Vkládání obrázků z vnějšího prostředí
Nastavitelná velikost rastru v podkladové síti
CAQservice - automatizace
CAQ Server umožňuje zasílání připravených reportů s aktuálními daty v předem naplánovaný čas. Reporty mohou obsahovat libovolná data ze systému Palstat CAQ včetně analýz, grafů a dalších prvků. Je možné specifikovat podmínky rozesílání, například aby nedocházelo k odeslání prázdného reportu v případě, že za dané období neexistují relevantní data. Příjemcem reportu mohou být konkrétní uživatelé nebo lze adresy generovat dynamicky na základě dat.
Úvodní obrazovka
Zobrazení dokumentů, které jsou/byly určeny k provedení digitálního podpisu s možností filtrování (sekce filtr). V pravé straně je zobrazen náhled označeného dokumentu.
Šablony
V modulu se definují předepsané kroky ve fázích, tzv. šablony, kde je možné si chronologicky předdefinovat veškeré činnosti včetně jmenování týmu, doby trvání a bodů, které mají být v rámci kroku provedeny.
Základní informace Auditu výrobku
Hlavička auditu obsahuje základní informace o výrobkovém auditu, termín provedení a u dokončeného auditu výsledek hodnocení vyjádřený koeficientem QKZ.
Ke každému výrobku lze zobrazit kompletní historii provedených auditů.
Příprava k používání modulu
-> nutná identifikace zda se jedná o dodavatele nebo zákazníka
-> definice hodnotících kritérií formou číselníku jako popis jednotlivých kritérií / kroků s určením závažnosti
Pohyby
Modul umožňuje sledování pohybu dokumentu, konec platnosti, u koho se nachází, kdo jej komu předal, za jakých okolností včetně důvodu a vydání kopie či duplikátu
Seznam dokumentů
Základní informace o řízených dokumentech ve vybrané databázi: Číslo/označení dokumentu, Název dokumentu, Druh dokumentu, Index vydání dokumentu, Zařazení dokumentu, Zpracovatel a datum, Zpracování, Schvalovatel a datum schválení, Uvolňovatel dokumentu
Dále informace o dokumentu včetně stromové struktury databáze a dokumentů v ní obsažených
Základní funkce
K dispozici výběr ze základních tvarů
Vkládání obrázků z vnějšího prostředí
Nastavitelná velikost rastru v podkladové síti
Procesy
Identifikace, definování a řízení potřebných procesů managementu jakosti a stanovení jejich vzájemných vztahů pomocí stromové struktury. Propojení výstupů a vstupů jednotlivých procesů a popisy činností a vazeb na pracovní místa.
Úvodní obrazovka
Zobrazení dokumentů, které jsou/byly určeny k provedení digitálního podpisu s možností filtrování (sekce filtr). V pravé straně je zobrazen náhled označeného dokumentu.
Pracovníci
Seznam pracovníků společnosti s možností vedení karty pracovníka obsahující základní informace o odborné způsobilosti pracovníka. Možnost uložení externě zpracovaných dokumentů pracovních smluv, vysvědčení, osvědčení, osobních dokumentů apod.
Možnosti vizualizace
- Automatická detekce dílu
- Nastavení doby měření
- Zobrazení průběhu měření
- Okamžitá vizualizace výsledků
Preventivní kontroly
Funkcionalita obsahuje části: kontrolní návodky, plánování kontrol, vyhodnocení kontrol. Kontroly mohou být plánovány podle spotřeby času. Ke sledování nákladů na preventivní kontroly je možno při vyhodnocení kontroly zadat informace o délce trvání kontroly a finančních nákladech.
Katalogy hodnocení
-> pevně definovaná pravidla pro hodnocení
-> definice více typů katalogů pro rozdílné druhy hodnocení např.: dle různé důležitosti dodavatelů (výrobní materiál/služby ap.).
Kontrolní kroky Výstupní kontroly
Zpracování Výstupní kontroly dle zpracovaných kontrolních kroků z modulu PALSTAT KTP a bodové hodnocení jednotlivých znaku jakosti.
Hodnocení variabilních znaků jakosti ručním zadáním naměřených hodnot nebo načtením z měřidel.
Výběr metody
Při založení nové analýzy lze vybrat jakoukoliv z metod dostupných v modulu MSA. Ke každé metodě je třeba zadat parametry, které se liší dle zvolené metody - například počet kontrolorů, počet vzorků apod.
Záznam o neshodě Stopkarta
Záložka pro zápis informací o neshodě a jmenování řešitelského týmu. Stanovení Nouzového/okamžitého opatření, Dočasného opatření, Záznam o vadě/neshody propojení na centrální číselník.
Pro podrobný popis vad/neshod je možnost připojit přídavný modul přílohy, kam je možno vkládat odkazy na elektronické dokumenty jako např.: Záznamy z jednání, Protokoly, Fotodokumentace apod.
Příprava provádění auditů - stanovení systému hodnocení
Pro vyhodnocení auditů je třeba připravit systém hodnocení.
- Hodnocení auditů systému i procesu dle předpisů VDA je neměnným způsobem stanoven firmou Palstat.
- U auditování systémů, které nemají stanovené katalogy otázek, je možno hodnocení jednotlivých otázek stanovit uživatelsky.
Seznam dokumentů v databázi
Přehledný seznam umožňuje snadné procházení databáze dokumentů. Seznam je možné přehledně řadit, dokumenty třídit do skupin dle libovolných kritérií.
Pracovní místa
Popis pracovních míst s definováním základních požadavků na odbornou způsobilost a požadované vzdělávací akce ve všech oblastech včetně managementu jakosti, odbornosti profese a bezpečnosti práce.
Možnost uložení přílohy k dokumentu pro podrobný popis funkčního místa. Možnost zobrazení organigramu podniku na základě definování útvarů a jejich podřízenosti.
Historie dokumentu
Umožňuje sledovat a řídit. Informace o předchozích verzí dokumentu včetně jejich plného znění platné distribuované dokumenty dle rozdělovníku, dokumenty v připomínkovém řízení a dokumenty v tvorbě
Mapa procesů
Nástroj pro tvorbu a editaci mapy procesu
- Workflow podnikových procesů
- Znázornění návazností mezi procesy
- Možnost grafického vytvoření mapy procesů
Generická a typová FMEA
Generická funkce (základní) pro různé kroky procesů, různé produkty
Využití odkazu z jedinečné FMEA na generickou
Zjednodušené řízení změn skupiny produktů s generickou funkcí
Typová funkce pro stejné kroky procesů a produkty s velkou shodou
Využití jedné FMEA pro skupinu shodných výrobků
Splnění/validace úkolů a jejich archivace
Zadáním skutečné doby strávené při zpracování úkolu a jeho potvrzení je tento úkol předán k validaci odpovědné osobě.
Parametry zobrazení úkolů umožní prohlížet úkoly aktivní, splněné, ověřené a případné jejich kombinace v seznamu.
Kontrolní kroky Vstupní kontroly
Zpracování Vstupní přejímky dle zpracovaných kontrolních kroků z modulu PALSTAT KTP a bodové hodnocení jednotlivých znaku jakosti.
Hodnocení variabilních znaků jakosti ručním zadáním napěřených hodnot nebo načtením z měřidel.
Testování dat
Program umožňuje testování naměřených dat na regulačním diagramu (trendy, runy). Součástí programu jsou také nástroje na testování souboru dat, jako testy různých typů rozdělení, box plot diagram, QQ-plot diagram, autokorelace, analýza vývoje rozdělení a další. Tyto nástroje pomáhají při hledání vymezitelných příčin, posloupností a závislostí v datech.
Výpočty při kalibraci
Při interních kalibracích může systém automaticky provádět výpočty tolerancí
hladkých kalibrů dle ISO 286 a ČSN 25 3102
závitových kalibrů dle ISO 1502 a ČSN 25 4108
ANSI/ASME závitových kalibrů
posuvných měřidel dle DIN862
a nejistot při kalibraci typu A i B v souladu s EA 4/02 a ČSN ISO 14235 1-3 GPS
Editační reporty
Pro případy zvláštních požadavků na vstup dat - jako je například zjednodušené zahájení preventivní údržby či záznam o neshodě - lze připravit reporty s možností vstupu některých dat uživatelem. Zadaná data jsou zapsána přímo do příslušných polí v modulech PALSTAT CAQ.
Životnost
K možnosti plánovat kontroly dle spotřeby životnosti je třeba tuto spotřebu sledovat. Nejčastější způsob sledování životnosti je odepsání životnosti na základě opisu z "papírové karty". Spotřebu životnosti je však také možno sledovat ve spolupráci s ERP systémem na základě odváděné výroby.
Preventivní údržba
Plánování kroků údržby
Nastavení četností
Popisy úkonů
Přiřazení spotřebního materiálu
Odepisování údržby a vyhodnocení
Sledování přímých a nepřímých nákladů
CRM - Řízení vztahu se zákazníkem
Přijetí poptávky a její registrace v systému PALSTAT Projekt APQP
Vstupy/požadavky zákazníka
Cíle návrhu nového výrobku - procesu
Posouzení proveditelnosti požadavku zákazníka - zadavatele projektu
Hodnocení technicko ekonomické analýzy vyrobitelnosti produktu/procesu
Zpracování cenové kalkulace/ Zpracování a předání nabídky
Sledování platnosti nabídky/ Odezva zákazníka
Uvolnění zakázky k realizaci/ zadání projektu nového výrobku
Kontrolní kroky Mezioperační kontroly
Zpracování Mezioperační kontroly dle zpracovaných kontrolních kroků příslušné operace z modulu PALSTAT Kontrolní a technické postupy a bodové hodnocení jednotlivých znaků jakosti.
Hodnocení variabilních znaků jakosti ručním zadáním naměřených hodnot nebo načtením z měřidel.
Zápis a sledování nákladů na reklamace - neshody
Záložka pro sledování nákladů na vzniklé reklamace. Členění nákladů: Náklady požadované zákazníkem (penále, pokuty, vícepráce, ), Náklady na likvidaci neshody (materiál, mzdy), Náklady na okamžité opatření (cestovné, třídění, vícepráce na montáži,), Náklady na opatření odstraňující příčinu vady. Druhy nákladů jsou uživatelsky nastavitelné.
Předložení
Stanovení úrovně předkládání je plně v souladu s požadavky PPAP bod 1.4.1/ VDA 2 bod 7.
Parametry operace
K operaci je možno definovat technologické parametry operace. Z těchto parametrů je možno tisknout nastavovací návodky ap. Parametry mohou vstupovat do kontrolních kroků k definování "znaku procesu" (APQP, Plán kontrol a řízení, sloupec 20)
Kontrolní kroky Auditu výrobku
Zobrazeny jsou kontrolní kroky definované kontrolním plánem auditu výrobku. Každý kontrolní krok vyžaduje zadání počtu výrobků s kritickou, hlavní či vedlejší vadou. Variabilní znaky umožňují navíc zadání naměřených hodnot.
Celkové hodnocení kroků auditu výrobku je provedeno dle metodiky VDA 6.5 s výpočtem parametru QKZ.
Základní informace
Základní informace. Částečně mohou být přenášeny z ERP systému.Vazba "číslo dílu" a "index změny" musí být jedinečná a je po uložení needitovatelná. Pro "ruční" editaci možno využít "pomocných databází", které zajistí jednotnost zápisu. Hlavní informace je možno vést ve třech jazycích (např. česky, anglicky, německy), což umožňuje tvorbu cizojazyčných reportů.K položce je možno přiřadit obchodniho partnera(y) z modulu Kontakty.
Seznam osob
Lze mít evidováno u každého partnera, osoby se kterými je komunikováno včetně detailních informací (mail, telefony, funkce,...)
Tisk
Získání přehledu obsažených dokumentů v Náhladu tiskového reportu s okamžitou možností tisku či uložením v elektronické podobě
Přenos do dalších modulů
Hlášení neshod ke své činnosti vyžaduje nainstalovaný modul Global 8D Report nebo Reklamace. Na základě nastavení parametrů přenosu, jako je číselná řada, typ reklamace a podobně, lze zadané záznamy přenést do jednoho z uvedených modulů. V těchto modulech probíhá další zpracování, například stanovení nápravných opatření, sledování účinnosti, analýza vad či vyhodnocení nákladů.
Příprava k využívání modulu
Stanovení pracovníků podílejících se na analýze
Pracovníci pro analýzu jsou vybíráni z centrální Databáze uživatelů samostatného modulu SW Palstat CAQ
Stanovení databáze příčin
Příčiny jsou definovány v centrální databázi příčin a je možno využít stávající uložené příčiny v Launcheru Palstat nebo je nově definovat ve funkci Nástroje - pomocné databáze modulu.
Seznam Pracovních zakázek
Uživatelsky lze přizpůsobit. Dle všech položek možno filtrovat, řadit, skupinovat.
Seznamy je možno tisknout nebo exportovat do více formátů (excel, pdf, html ap.).
Plánování práce v laboratoři
Na základě přijatých požadavků na zkoušky může správce každé laboratoře provádět plánování práce. To zahrnuje přiřazení zkoušek jednotlivým pracovníkům laboratoře s ohledem na jejich kapacitu a také stanovení termínu a časové náročnosti zkoušky. Naplánované zkoušky jsou k dispozici pracovníkům laboratoře, kteří na nich mohou pracovat.
Pravá strana
Nabídku lze rozkliknout ikonou vpravo nahoře ("Hamburger") vedle jména přihlášeného uživatele
Možnosti:
- změna hesla uživatele
- Zavření či odhlášení uživatele
Nástroje:
- možnosti podpory či uživatelské nastavení
Nápověda:
- manuál základního ovládání modulů, podpora + administrátorské možnosti
Vazba na Kontrolní a technické postupy; FMEA
V případě využítí modulu v rámci Kontrolních a technických postupů (nebo FMEA) je možno do vývojového diagramu vkládat důležité prvky přímo z příslušného modulu. Např. procesy.
CAQservice - notifikace
Ke konkrétním akcím v modulech systému Palstat CAQ (například založení úkolu, schválení dokumentu a mnoho dalších) lze připravit reporty s okamžitým rozesláním na příslušné uživatele, kterých se akce týká. Tyto reporty mohou obsahovat jak pouze informaci o provedení akce, tak v případě potřeby veškeré detailní informace z dat zadaných v systému. Upozornění na akce lze zasílat i formou SMS zpráv.
- Možnost nastavit na velké množství akcí a stavů.
- Rychlé upozornění uživatele na nastavený email nebo mobil.
Záložka Podpis
Umožňuje definování Grafických podpisů s možností definování Profilu, kde lze předdefinovat pozici podpisu/razítka v podepisovaném dokumentu.
Detail checklistu
Rozdělení do pěti sekcí:
1. Detail checklistu
2. Strom checklistu
3. Informace o fázi
4. Informace o kroku
5. Rozepsané kontrolní body v kroku
Kontrolní kroky Auditu výrobku
Zobrazeny jsou kontrolní kroky definované kontrolním plánem auditu výrobku. Každý kontrolní krok vyžaduje zadání počtu výrobků s kritickou, hlavní či vedlejší vadou. Variabilní znaky umožňují navíc zadání naměřených hodnot.
Celkové hodnocení kroků auditu výrobku je provedeno dle metodiky VDA 6.5 s výpočtem parametru QKZ.
Katalogy hodnocení
-> pevně definovaná pravidla pro hodnocení
-> definice více typů katalogů pro rozdílné druhy hodnocení např.: dle různé důležitosti dodavatelů (výrobní materiál/služby ap.).
Tisk
Získání přehledu obsažených dokumentů v Náhladu tiskového reportu s okamžitou možností tisku či uložením v elektronické podobě
Historie dokumentu
Umožňuje sledovat a řídit. Informace o předchozích verzí dokumentu včetně jejich plného znění platné distribuované dokumenty dle rozdělovníku, dokumenty v připomínkovém řízení a dokumenty v tvorbě
Vazba na Kontrolní a technické postupy; FMEA
V případě využítí modulu v rámci Kontrolních a technických postupů (nebo FMEA) je možno do vývojového diagramu vkládat důležité prvky přímo z příslušného modulu. Např. procesy.
Mapa procesů
Nástroj pro tvorbu a editaci mapy procesu
- Workflow podnikových procesů
- Znázornění návazností mezi procesy
- Možnost grafického vytvoření mapy procesů
Záložka Podpis
Umožňuje definování Grafických podpisů s možností definování Profilu, kde lze předdefinovat pozici podpisu/razítka v podepisovaném dokumentu.
Pracovní místa
Popis pracovních míst s definováním základních požadavků na odbornou způsobilost a požadované vzdělávací akce ve všech oblastech včetně managementu jakosti, odbornosti profese a bezpečnosti práce.
Možnost uložení přílohy k dokumentu pro podrobný popis funkčního místa. Možnost zobrazení organigramu podniku na základě definování útvarů a jejich podřízenosti.
Ruční ovládání a zadání doplňujících hodnot k měření
- Tlačítko pro spuštění měření
- Ruční oprava dat
- Ruční zadání odběru
- Např. identifikátory zakázka, výrobní příkaz, operátor,..
- DMC kód dílu
- Značky
- Podpora čtečky
Provedení hodnocení
1. Založení hodnocení se stanovením hodnoceného období a platnosti hodnocení.
2. Výběr hodnotící skupiny.
3. Vlastní hodnocení, které probíhá dle definovaných kritérií.
4. Celkové hodnocení je vypočítáno průměrem z jednotlivých hodnocených kroků s přihlédnutím k jejich stanovenému významu.
5. Modul umožňuje tisk záznamu hodnocení s možností odeslání mailem vybraným zástupcům nebo přímo hodnoceným.
Hodnocení naměřených dat
Vyhodnocení základních statistických parametrů
x - průměrná hodnota
s - směrodatná odchylka
Max maximální naměřená hodnota
Min minimální naměřená hodnota
Pp, Ppk - koeficienty výkonnosti
Grafické hodnocení naměřených hodnot
Graf naměřených dat
Histogram
Zadávání naměřených hodnot
Na základě zvolené metody je připravena tabulka pro zadávání naměřených hodnot. Hodnoty může zadávat buï uživatel provádějící analýzu nebo jednotliví kontroloři, kteří se analýzy účastní. Některé metody umožňují zadat referenční hodnoty jednotlivých vzorků.
Naměřená data mohou být také pomocí driverů Palstat CAQ načítána z digitálních měřidel či strojů.
Stanovení příčiny
Příčiny lze stanovit pomocí třídníku příčin, který je společný pro více modulů Palstat CAQ. Postup stanovení příčiny:
Stanovit a posoudit základní příčinu problému porovnáním všech možných příčin vyplývajících z popisu problému a ověřit údaje. Zajistit místo v procesu, kde měl být problém zjištěn a zachycen (bod úniku) a ověřit že se jedná o správné místo. Zabezpečit izolaci tohoto místa z procesů.
Tvorba dotazníků
Pro plánování auditů je rozhodující přípravou tvorba dotazníků/check-listů.
Bez připraveného "katalogu" není možno plánovat audit.
Struktura katalogů je standardně v úrovních: Katalog - prvek/proces - otázka.
V katalogu je třeba přiřadit vybrané hodnocení a vysvětlivky k otázkám.
Katalog dokumentů
Definování předlohy dokumentu
Popis dokumentu s definicí indexu změny (revize)
WorkFlow dokumentu nastavení přístupu útvarů a uživatelů k archivovanému dokumentu
Popis a definice struktury dokumentu
Nastavení intervalu archivace nebo skartace dle požadavků normy ISO, zákonů o archivnictví a účetnictví
Uživatelské definování popisu pomocí polí Info 1-5 s možností vlastní definice
Plánování a sledování akcí - Matice
Založení karty školení včetně základních informací či počtu účastníků je možné provést na záložce Plán akcí, kde v seznamu je možné vyhledávat např. dle Stavu. Ke sledování parametrů je určena záložka Matice s možností zobrazení dat kontingenční tabulkou.
Text dokumentu
Pro připojené dokumenty lze použít Interní textový editor, Microsoft Word, Excel nebo Uložený soubor. Interní textový editor umožňuje tvořit dokumenty nebo kopírovat texty z externího editoru přímo v prostředí Palstat CAQ. Připojením sady MS Office lze pro tvorbu a řízení dokumentace využít Word a Excel. Pomocí Uloženého souboru je možno připojit dokument ve formátu libovolného jiného programu, např. PDF, Visio či různé CAD/CAM dokumenty.
Místa
Popis pracovních míst s definováním základních požadavků na odbornou způsobilost a požadované vzdělávací akce v oblasti managementu jakosti, odbornosti profese a bezpečnosti práce. Možnost připojení libovolných příloh k popisům pracovních míst.
Formuláře FMEA Design / Process
Tiskové výstupy dle požadavků automobilového průmyslu AIAG / VDA 2019
Možnost úprav tiskových sestav dle SCR nebo individuálních požadavků uživatele
Vícejazyčné tiskové výstupy
Funkce Přílohy
Ke každému úkolu lze připojit neomezené množství příloh, vztahujících se k zadání či řešení úkolu.
Tímto způsobem lze vložit odkazy na záznamy v jiných modulech Palstat CAQ, emaily, obrázky a další soubory.
Hodnocení naměřených variabilních znaků
Vyhodnocení základních statistických parametrů
x - průměrná hodnota
s - směrodatná odchylka
Max maximální naměřená hodnota
Min minimální naměřená hodnota
Pp, Ppk - koeficienty výkonnosti
Grafické hodnocení naměřených hodnot
Graf naměřených dat
Histogram
Externí kalibrace
Plánování, výdej a příjem z kalibrace
Přiložení kalibračních protokolů
Náklady na kalibrace
Seznam kalibračních laboratoří
Sledování platnosti osvědčení
Online zadání kalibrace laboratoří
Dashboard a prezentace
Větší množství reportů je možné uspořádat do formy přehledné obrazovky jako Dashboard (kontrolní panel), případně automaticky střídat jejich zobrazení ve formě prezentace. Tyto možnosti jsou vhodné zejména pro bezobslužné vizualizační systémy, jako obrazovky ve výrobě a podobně.
Hromadné plánování
Funkce je určena k plánování preventivních kontrol. Umožňuje vyhledat zařízení, na kterých se má v určitém období provádět preventivní kontrola a tyto kontroly u jednotlivých zařízení hromadně založit. Je možno tisknout seznamy (případně i s popisem kroků) strojů, které jsou ke kontrole určeny.
Údržba - Kontroly
Naplánování a provedení preventivní údržby
Rychlý přehled výsledků všech provedených kontrol
Hodnocení přiřazených kontrolních kroků
Přehled nákladů na jednotlivé kontroly preventivní údržby
Řízení projektu termínové sledování průběhu projektu
zdroje - pracovníci zajišťující činnosti fází/kroků projektu
časový plán - termíny plnění fází/kroků
rozpočet finance fází/kroků
popis činností fází/kroků projektu
kontrola průběhu projektu - Milník - kontrolní krok/hodnocení postupu prací a činností na projektu
dokumentace projektu - evidence a řízení příloh v elektronické podobě, přímé propojení na moduly PALSTAT CAQ / Monitorování průběhu projektu
systematické monitorování stavu plnění jednotlivých fází/kroků projektu
časové sledování průběhu jednotlivých fází/kroků projektu
Hodnocení variabilních znaků
Vyhodnocení základních statistických parametrů
x - průměrná hodnota
s - směrodatná odchylka
Max maximální naměřená hodnota
Min minimální naměřená hodnota
Pp, Ppk - koeficienty výkonnosti
Grafické hodnocení naměřených hodnot
Graf naměřených dat
Histogram
Řešení reklamace
Záložka pro řešení neshody pomocí metodiky Global 8 D s možností tisku G8D Reportu. Možnost stromového znázornění díly/vady/příčiny/opatření. Modul umožňuje řešení okamžitých opatření k reklamaci. Dále modul vyžaduje stanovení příčin vzniklých vad a jejich odstranění pomocí nápravných opatření ke kterým jsou přiřazovány náklady. Dle metodiky Global 8D jsou přiřazována preventivní opatření.
Doklady
Pro podrobný popis procesu vzorkování je možnost připojit modul - Doklady, kam je možno vkládat odkazy na elektronické dokumenty, výkresovou dokumentaci, protokoly z měřících strojů apod.
Pracovní návodky
K pracovním návodkám lze přiřadit vybavení (měřidla, upínače ap.) Návodky je možno tvořit přímo v prostředí Palstat CAQ. Tisk z Palstat CAQ. Pro tvorbu návodek obsahujích např. velké množství obrázků, je možno využít propojení na Microsoft Word. I v tomto případě není návodka v souboru na síti, ale je uložena přímo do databáze Palstat CAQ. Záhlaví a zápatí je možno řídit přímo daty z Kontrolních a technických postupů. (Nedochází k rozporu mezi elektronickou a papírovou dokumentací.)
Hodnocení variabilních znaků
Vyhodnocení základních statistických parametrů
x - průměrná hodnota
s - směrodatná odchylka
Max maximální naměřená hodnota
Min minimální naměřená hodnota
Pp, Ppk - koeficienty výkonnosti
Grafické hodnocení naměřených hodnot
Graf naměřených dat
Histogram
Dokumentace
K položkám je možno vkládat obrázky ve formátu "JPG", které je možno dále využívat v celém systému Palstat CAQ a je možno je použít i do tiskových sestav Palstat. K záznamům je také možno připojit buï odkaz na externí soubor nebo tento soubor (PDF,WORD,EXCEL,TIF ap.) uložit k záznamu přimo do databáze Palstat.
Hromadné plánování
Funkce je určena k plánování preventivních kontrol. Umožňuje vyhledat zařízení, na kterých se má v určitém období provádět preventivní kontrola a tyto kontroly u jednotlivých zařízení hromadně založit. Je možno tisknout seznamy (případně i s popisem kroků) strojů, které jsou ke kontrole určeny.
Funkcionality
- Zobrazení použitého partnera v systému PALSTAT CAQ (např. kolik reklamací bylo v rámci systému řešeno se zákazníkem či kolik výrobků, dílů dodává konkrétní dodavatel,...)
- Funkcionalita Komunikace umožňuje sledovat kdy, jak dlouho a o čem bylo s daným partnerem hovořeno
- Evidence partnerů dle Odvětví výroby
- Zadávat k partnerům Provozy výroby, pokud je partner orientován na více průmyslových oblastí
Průběh provádění
1. Založení záznamu o analýze, definování následku a případných dalších identifikačních znaků řešené problematiky. 2. Stanovení hlavních kategorií příčin daného problému (hlavních větví stromového diagramu například v souladu s Shewhartovým pojetím procesu - 6M). 3. Brainstorming všech možných dílčích příčin a jejich zapsání do diagramu.4. Ohodnocení závažnosti jednotlivých příčin formou obodování. 5. Analýza identifikovaných příčin a stanovení nejpravděpodobnější kořenové příčiny.
Provádění a výsledky zkoušek
Již v průběhu provádění zkoušek lze dílčí postup a výsledky zaznamenávat do systému, pokud to je žádoucí. Zadavatel zkoušky tak může mít přehled o jejím provádění. Finální výsledek zkoušky je, v souladu s požadovaným druhem výstupu, připojen ke zkoušce. Výsledky zkoušek mohou být zpracovávány jako řízená dokumentace, aby bylo zabráněno nežádoucím či nesystémovým změnám v dokumentech.
Střed
Pohyb v menu je možný kolečkem myši
Levým tlačítkem myši se provádí spuštění vybraného modulu
Pravým tlačítkem lze měnit:
- velikost dlaždice
- Zařadit/Vyřadit do/z oblíbených, které jsou/nejsou dostupné v domovské stránce
- spuštění aplikace případně pod jiným uživatelem
- nápověda pro daný modul
CAQportal - portál pro externí kalibrace
Součástí modulu CAQ Server je komunikace s portálem pro externí kalibrace na adrese https://qp.palstat.net. Portál umožňuje sdílet vybraná data o měřidlech s dodavateli kalibračních služeb a přenášet elektronicky podepsané kalibrační protokoly z externí laboratoře do databáze provozovatele. Je tak možné ušetřit značný objem ruční práce při zápisu externích kalibrací a ukládání kalibračních protokolů.
- Bezchybná a rychlá výměna dat mezi uživateli a kalibrační společností.
- Úspora práce při zápisu kalibrací.
Definování pomocných databází
Pro prvotní prácí je nutné nadefinovat pomocné databáze:
- Typy dokumentů - např. Kalibrační protokoly, Vzorkovací zprávy
- Stavy dokumentů - ke každému Typu dokumentu lze nadefinovat N stavů platných pro Podepsané či Nepodepsané dokumenty a pro následné třídění
- Oprávnění - nutné definovat práva (přístupy), kterých uživatelů (skupin) s jakými pravomocemi pro různé Typy dokumentů může pracovat pro daný Typ dokumentu
Sběr dat z měřidel
Data mohou být do SPC přenášena z mnoha typů digitálních měřidel. Běžná měřidla jako posuvky, výškoměry apod. mohou být použita přímo pro vkládání jednotlivých hodnot. Z měřicích automatů, třísouřadnicových měřicích strojů a podobných zařízení mohou být importovány celé dávky naměřených dat najednou. Data lze také importovat i exportovat ve formátu AQDEF / Q-DAS.
Hodnocení variabilních znaků
Vyhodnocení základních statistických parametrů
x - průměrná hodnota
s - směrodatná odchylka
Max maximální naměřená hodnota
Min minimální naměřená hodnota
Pp, Ppk - koeficienty výkonnosti
Grafické hodnocení naměřených hodnot
Graf naměřených dat
Histogram
Provedení hodnocení
1. Založení hodnocení se stanovením hodnoceného období a platnosti hodnocení.
2. Výběr hodnotící skupiny.
3. Vlastní hodnocení, které probíhá dle definovaných kritérií.
4. Celkové hodnocení je vypočítáno průměrem z jednotlivých hodnocených kroků s přihlédnutím k jejich stanovenému významu.
5. Modul umožňuje tisk záznamu hodnocení s možností odeslání mailem vybraným zástupcům nebo přímo hodnoceným.
Text dokumentu
Pro připojené dokumenty lze použít Interní textový editor, Microsoft Word, Excel nebo Uložený soubor. Interní textový editor umožňuje tvořit dokumenty nebo kopírovat texty z externího editoru přímo v prostředí Palstat CAQ. Připojením sady MS Office lze pro tvorbu a řízení dokumentace využít Word a Excel. Pomocí Uloženého souboru je možno připojit dokument ve formátu libovolného jiného programu, např. PDF, Visio či různé CAD/CAM dokumenty.
Místa
Popis pracovních míst s definováním základních požadavků na odbornou způsobilost a požadované vzdělávací akce v oblasti managementu jakosti, odbornosti profese a bezpečnosti práce. Možnost připojení libovolných příloh k popisům pracovních míst.
Definování pomocných databází
Pro prvotní prácí je nutné nadefinovat pomocné databáze:
- Typy dokumentů - např. Kalibrační protokoly, Vzorkovací zprávy
- Stavy dokumentů - ke každému Typu dokumentu lze nadefinovat N stavů platných pro Podepsané či Nepodepsané dokumenty a pro následné třídění
- Oprávnění - nutné definovat práva (přístupy), kterých uživatelů (skupin) s jakými pravomocemi pro různé Typy dokumentů může pracovat pro daný Typ dokumentu
Plánování a sledování akcí - Matice
Založení karty školení včetně základních informací či počtu účastníků je možné provést na záložce Plán akcí, kde v seznamu je možné vyhledávat např. dle Stavu. Ke sledování parametrů je určena záložka Matice s možností zobrazení dat kontingenční tabulkou.
Měřicí skupiny
- Rozdělení úlohy do skupin
- Například dvojdílný přípravek
- Postupné měření skupin
- Detekce nebo spuštění tlačítkem
Náhradní díly
Seznam náhradních dílů s informací o ceně, minimálním nutným počtem a reálným počtem na skladě. U dílů je možno sledovat nákup, výdej je realizován výdejem při opravě. Je možno použít fixní cenu náhradního dílu, nebo cenu průměrovanou. Náhradní díly je možno přiřadit k určeným nástrojům. Při pohybech náhradních dílů možno komunikovat s ERP systémem uživatele.
Hromadné hodnocení
Modul umožňuje provedení hromadného hodnocení za určité období pro skupinu dodavatelů.
Hromadné hodnocení kontrol
Možnost dlouhodobého hodnocení kontrol na základě výrobku, zákazníka a období.
Výsledkem hromadného hodnocení je přehled všech hodnocených kontrol, statistické údaje, stejně jako grafické vyjádření výsledků a detailní grafy variabilních znaků.
Výsledky analýzy
Po zadání dat lze zobrazit výsledky analýzy procesu měření. Kromě samotných vypočítaných ukazatelů v závislosti na metodě (Cg, Cgk, GRR, ndc, Qmp a další) jsou přístupné i statistické ukazatele (R, X, LCL, UCL, ...).
Zadaná data lze vizualizovat pomocí řady grafů a analytických nástrojů.
Nápravná a preventivní opatření
Nápravná opatření - odstraňují základní příčinu problému
Preventivní opatření - opatření přijatá k tomu, aby se zamezilo opakovanému výskytu současného problému.
Opatření mají přiřazenou odpovědnost za jejich splnění a tato opatření jsou jak evidována, tak i termínově sledována.
Informace o auditu - plán auditu
Zadání základních informací o auditu s přiřazením termínu provedení auditu:
- Stanovení druhu auditu a způsobu provedeni.
- Zadání účelu, důvodu auditu.
- Přiřazení referenční dokumentace.
- Rozdělovník pracovníkům zabývajících se auditem.
- Určení vedoucího auditora a auditorů.
- Seznam auditovaných osob a útvarů.
- Stanovení časového harmonogramu auditu.
Řízení dokumentů k archivaci
Skartace
Archivace / Zálohování
Vkládání jako scan dokument
Import dat z jiného SW
Karta akce
Plánování a dokumentování průběhu jednotlivých školení/výcviku/prohlídek. Možnost tisku listiny účastníků s osnovou školení. K akci jsou připojeni účastníci jednotlivě i souhrnně dle pracovních míst nebo středisek. Lze plánovat i sledovat účast a náklady, a také provádět hodnocení akce na základě podkladů účastníků.
Nové dokumenty
Funkce pro informaci a příjem nových/změnovaných dokumentů dle rozdělovníku pro klienta. Převzít označené - funkce pro potvrzeni a převzetí nových dokumentů se záznamem v evidenčním listu dokumentace. Přístupy k dokumentu - funkce pro znázornění přístupů k dokumentům
Organizační schéma útvarů
Možnost strukturované stavby organizačního schéma útvarů a následně celé společnosti.
Funkce pro znázornění stromové struktury organizace a jednotlivých útvarů organizace.
Stanovení odpovědností a pravomocí jednotlivých pracovních míst
Propojení procesů FMEA - Kontrolní plány
Použití již definovaných procesů z modulu Kontrolní plány ve stromu FMEA
Usnadnění definování procesů z kontrolních plánů a jejich následná vizualizace v FMEA
Základ datových souborů pro tvorbu Flow chart
Kalendář
Úkoly je možné přehledně zobrazit v kalendáři. Zobrazené úkoly lze jednoduše filtrovat podle pracovníků.
Způsob zobrazení kalendáře je volitelný, k dispozici je měsíční, týdenní či denní kalendář nebo časová osa.
Hodnocení Vstupních přejímek
Možnost dlouhodobého hodnocení přejímek na základě:
- výrobku / materiálu
- dodavatele
- období
Měřicí stanice
Součástí SPC je i samostatný modul Měřicí stanice, který umožňuje jednoduchý způsob zadávání dat operátorem. Postup zadávání dat je stanoven měřicím plánem. Operátor je veden programem ke správnému zadávání, ať už ručně nebo z připojených měřidel, a k případné reakci na překročení regulačních mezí. Měřicí stanice také může hlídat intervaly měření a vizualizovat je.
Výdejny
Výdejny s obsluhou i bez
Identifikace uživatelů docházkovými kartami
Značení měřidel pomocí DMC, RFID apod.
Propojení na zakladače (páternostery)
Záznam o výdeji / příjmu měřidla
Hlídání platnosti kalibrace
Přístup přes Web
Vytvořené reporty lze online zpřístupnit i na webu, a to jak v Intranetu, tak je lze publikovat na Internet. Je tak možné do stávajícího firemního Intranetu vložit aktuální data z PALSTAT CAQ, stejně jako umožnit externím partnerům přístup k vybraným informacím bez nutnosti spouštět systém PALSTAT CAQ.
Náhradní díly
Seznam náhradních dílů s informací o ceně, minimálním nutným počtem a reálným počtem na skladě. U dílů je možno sledovat nákup, výdej je realizován výdejem při opravě. Je možno použít fixní cenu náhradního dílu, nebo cenu průměrovanou. Náhradní díly je možno přiřadit k určeným nástrojům. Při pohybech náhradních dílů možno komunikovat s ERP systémem uživatele.
Opravy
Hlášení závad
Záznam průběhu opravy
Evidence provedených prací
Spotřeba náhradních dílů
Sledování přímých a nepřímých nákladů
Vyhodnocení MTBF / MTTR
Grafické znázornění průběhu diagramu pomocí Ganttova diagramu
grafické znázornění průběhu projektu pomocí úsečkového Ganttova diagramu
Dlouhodobé hodnocení kontrol
Možnost dlouhodobého hodnocení mezioperačních kontrol na základě výrobku, zákazníka a období.
Výsledkem hromadného hodnocení je přehled všech hodnocených kontrol, statistické údaje, stejně jako grafické vyjádření výsledků a detailní grafy variabilních znaků.
Řízení opatření
V odpovídajících fázích řešení reklamace je možné zaznamenávat příslušná opatření - okamžitá, nápravná i preventivní. Ke každému opatření lze zaznamenat náklady (i zpětně) pro budoucí vyhodnocení nákladů na nejakost. Opatření mají přiřazenou odpovědnost a termín plnění a s využitím modulu Úkoly lze zajistit distribuci opatření k odpovědným osobám.
Měřené znaky
Přiřazení měřených znaků jakosti a kót dílce. Záznam naměřených hodnot. Funkce pro zápis, dokumentaci a archivaci měření znaků jakosti a kót.
Měřené hodnoty je možné zadávat ručně nebo načítat z digitálních měřidel pomocí driverů systému Palstat CAQ.
Dynamické kontrolní plány
V modulu Kontrolně technické postupy je možno definovat tabulky pro Dynamické kontrolní plány. Tyto plány slouží k určování přísnosti vyhodnocení přejímky v modulech Monitorování jakosti. Je možno také definovat "občasné" přejímky, přičemž je možno pracovat s počtem přejímek nebo počtem kalendářních dní.
Hodnocení auditu výrobku
Na základě hodnocení jednotlivých kroků je automaticky provedeno hodnocení celého auditu dle metodiky VDA 6.5. Součástí hodnocení je koeficient QKZ. Váhy jednotlivých typů vad lze pro účely hodnocení uživatelsky nastavit.
Při vyhodnocení auditu lze také uvést záznam o nezbytných opatřeních, která je třeba provést.
Znaky jakosti
Definování kvalitativních požadavků na položku - variabilní i atributivní prvky (rozměry, požadavky předpisů - atesty ap.). Popis a označení kritických prvků včetně grafického zobrazení ve formátu JPG. Tyto prvky jsou využívány např. k tvorbě Kontrolního plánu, importu do Vzorkování, MSA, FMEA ap. Při použití ve "zplatněném kontrolním plánu" je zavřena editace těchto prvků včetně možnosti jejich mazání.
Ishikawův diagram
Analýzy příčin je možno zobrazit ve formě Ishikawova diagramu.
Analýza dat
Data o provedených zkouškách slouží také jako podklad pro provádění veškerých analýz. Sledovat lze tak nejen množství různých typů zkoušek, ale také časové náročnosti a náklady, rozdělené podle laboratoří, zadavatelů či typů zkoušek. Při využití vazeb na další moduly systému Palstat CAQ je možné analyzovat množství a ceny zkoušek také s ohledem na evidované díly, zákazníky či dodavatele, střediska a další ukazatele.
Evidence certifikátů
Ke každému dodavateli je možné vést evidenci jeho certifikátů / akreditací včetně sledování doby jejich platnosti.
CAQweb - přístup k reportům přes Web
Reporty připravené v modulu Reporting je možné zpřístupnit uživatelům na intranetu. Data ze systému tak mohou mít k dispozici další pracovníci i bez přímého přístupu do systému. Webové reporty je možné zpřístupnit jak ověřeným uživatelům Palstat CAQ, tak i všem uživatelům ověřeným v Active Directory bez nutnosti zakládání účtu v systému Palstat CAQ. Webové reporty je možné zpřístupnit i pracovníkům s externím přístupem do sítě.
Hodnocení auditu výrobku
Na základě hodnocení jednotlivých kroků je automaticky provedeno hodnocení celého auditu dle metodiky VDA 6.5. Součástí hodnocení je koeficient QKZ. Váhy jednotlivých typů vad lze pro účely hodnocení uživatelsky nastavit.
Při vyhodnocení auditu lze také uvést záznam o nezbytných opatřeních, která je třeba provést.
Hromadné hodnocení
Modul umožňuje provedení hromadného hodnocení za určité období pro skupinu dodavatelů.
Nové dokumenty
Funkce pro informaci a příjem nových/změnovaných dokumentů dle rozdělovníku pro klienta. Převzít označené - funkce pro potvrzeni a převzetí nových dokumentů se záznamem v evidenčním listu dokumentace. Přístupy k dokumentu - funkce pro znázornění přístupů k dokumentům
Organizační schéma útvarů
Možnost strukturované stavby organizačního schéma útvarů a následně celé společnosti.
Funkce pro znázornění stromové struktury organizace a jednotlivých útvarů organizace.
Stanovení odpovědností a pravomocí jednotlivých pracovních míst
Karta akce
Plánování a dokumentování průběhu jednotlivých školení/výcviku/prohlídek. Možnost tisku listiny účastníků s osnovou školení. K akci jsou připojeni účastníci jednotlivě i souhrnně dle pracovních míst nebo středisek. Lze plánovat i sledovat účast a náklady, a také provádět hodnocení akce na základě podkladů účastníků.
Nastavení úloh
- Bez omezení množství znaků
- Výpočty z více vstupů (součet, rozdíl, úhel, )
- Statické měření
- Rotační měření - výpočty (MIN, MAX, Rozpětí,)
- Nastavení mezí
- Volba způsobu zobrazení
Opravy
Funkce je určena k evidenci a vyhodnocení oprav. Při vyhodnocení oprav je možno zadat náhradní díly, které jsou automaticky odepsány ze skladu náhradních dílů. Ke sledování nákladů na opravy je také možno při vyhodnocení opravy zadat informace o délce trvání opravy a finančních nákladech. V odůvodněných případech (např. mistři na odpolední a noční směně) je možno tvořit ze standardních položek modulu zakázkově jednoduchá zadávací okna.
Přehledy, výstupy
-> rychlý přehled prošlých, procházejících a platných hodnocení
-> přehledy výsledků jako podklady pro rozhodnutí
-> řazení do trendů za vybrané období
Dynamické kontroly
Modul Výstupní kontrola umožňuje zpracování dynamických kontrol na základě norem ČSN ISO 3951 a ČSN ISO 2859 nebo s využitím vlastních definovaných přijímacích a přechodových kritérií.
Nastavení pravidel dynamických kontrol probíhá v modulu Kontrolní a technické postupy.
Protokoly
Součástí modulu MSA je řada připravených tiskových protokolů pro různé metody. Obsaženy jsou i protokoly bez vyplněných hodnot, určené pro sběr a pozdější ruční zápis dat. Protokoly jsou k dispozici ve více jazycích.
V případě potřeby je možné protokoly upravit nebo vytvořit libovolné vlastní pomocí vestavěného editoru tiskových sestav.
Hodnocení neshod pomocí PARETO Analýzy
Hodnocení neshod lze provádět pomocí Paretovy analýzy dle mnoha kritérií s využitím funkce připojeného modulu Reporting.
Výstupy je možné tisknout do připravených nebo vlastních formulářů.
Propojení na jiné moduly Palstat CAQ
Možnost propojení na další moduly systému Palstat CAQ:
1.Propojení jako doklad z prověřování - Pomocí funkce "Přílohy"
2. Propojení pro účely evidence úkolů a neshod zjištěných při provádění auditu - Palstat CAQ - pomocí modulu Úkoly
Zálohování archivace dokumentů
Zálohování, archivace dat a dokumentů s možností pozdějšího přístupu z archivního média.
Software obsahuje průvodce pro snadné provedení zálohy a správu médií.
Náklady a hodnocení
K jednotlivým akcím lze plánovat náklady a následně porovnat skutečné a plánované náklady. Je tak možné udržovat přehled o nákladech na školení zaměstnanců.
Akce lze také hodnotit podle různých kritérií a hodnocení dlouhodobě sledovat.
Klient dokumentace
Modul, který umožňuje uživatelům (klientům) systému Řízení dokumentů přihlásit se do databáze tohoto systému a prohlížet dokumenty podle platných rozdělovníků, zasílání připomínek autorovi dokumentu. Tisk neřízených kopií z interního textového editoru - pokud správce Řízení dokumentů tisk dokumentu povolí, může uživatel tisknout označenou neřízenou kopii dokumentu.
Řízení rizik - Matice
Výsledkem analýzy rizik je stanovení významnosti definovaných rizik. Každé riziko s ohledem na zadání má různé dopady, které může způsobit. Dopady rizika neboli následky hodnotíme v pětibodové stupnici Pravděpodobnost x Dopad
Sledování rizik u jednotlivých procesů nebo celá FMEA
Individuální nastavení úrovní významu rizik
Automatické sledování přiřazených úkolů
Uživatel může být na úkoly upozorněn vyskakovacím oknem i bez spuštěného modulu Úkoly. Lze tak upozornit na nové i změněné úkoly a úkoly k ověření. Z okna si může rychle zobrazit aktuální seznam úkolů a spustit modul Úkoly. Informace o přijetí úkolu uživatelem je zaznamenána přímo k úkolu.
Dynamické kontroly
Modul Vstupní kontrola umožňuje zpracování dynamických kontrol na základě norem ČSN ISO 3951 a ČSN ISO 2859 nebo s využitím vlastních definovaných přijímacích a přechodových kritérií.
Nastavení pravidel dynamických kontrol probíhá v modulu Kontrolní a technické postupy.
Hromadné hodnocení
Naměřená data pro více znaků či výrobků je možné zobrazit v přehledném hromadném vyhodnocení. Vyhodnocení lze provádět dle různých parametrů, jako je období či operátor. To umožňuje rychlou orientaci a nalezení znaků, na které je třeba se dále zaměřit. Z přehledu hodnocení lze přistupovat k detailům jednotlivých znaků pro jejich další analýzu.
Značení měřidel
Datamatrix (DMC) na měřidle přímé nebo samolepkou odolné proti otěru
Čtení čtečkou, mobilním telefonem ze seznamu měřidel
Pohyb na interní / externí kalibraci
Výdej a příjem ve výdejně
Zobrazení informací pro uživatele o měřidle
Lze použít i RFID značení
Zobrazení informací o měřidle na mobilním telefonu
Automatizace
Připravené reporty je možné automaticky rozesílat emailem v předem nastaveném čase. Data v reportech jsou v takovém případě aktuální k okamžiku odeslání. Reporty lze odesílat na pevně nastavené adresy, stejně jako na adresy vytěžené reportem.
Opravy
Funkce je určena k evidenci a vyhodnocení oprav. Při vyhodnocení oprav je možno zadat náhradní díly, které jsou automaticky odepsány ze skladu náhradních dílů. Ke sledování nákladů na opravy je také možno při vyhodnocení opravy zadat informace o délce trvání opravy a finančních nákladech. V odůvodněných případech (např. mistři na odpolední a noční směně) je možno tvořit ze standardních položek modulu zakázkově jednoduchá zadávací okna.
Mobilní terminály
Odepisování údržby přímo na pracovišti
Přehled plánovaných úkonů
Záznam prováděných prací
Automatická evidence času údržby
Možnost čtení QR / Datamatrix kódů na zařízení
Kontrolní stanice
Součástí Mezioperační kontroly je i samostatný modul Kontrolní stanice.Tento modul umožňuje jednoduchý způsob zadávání dat operátorem a může být provozován na zařízeních typu Tablet.
Je zde možné přejímku zadat a vyhodnotit. Případně vyhodnotit přejímku zadanou v základní části modulu. Zobrazeny jsou nevyhodnocené přejímky.
Uvolnění a tisk - PPAP, VDA 2
Funkce hodnocení připravenosti sériové výroby. Tisk formulářů dle požadavků metodik PPAP, VDA 2.
Možnost editace a úprav tiskových sestav uživatelem dle požadavků zákazníka pomocí vestavěného editoru tiskových sestav.
Kontrolní kroky
Funkce je určena pro definování kontrolních kroků dle požadavku IATF 16949, AIAG/APQP, VDA 4.3 a požadavků zákazníka. Popis kroku je vztažen ke znakům jakosti (modul Díly) nebo parametrům procesu (Operace). Kromě základních funkcí (Popis kroku, Metodika, Velikost odběru ke kontrole, Plán reakce ap.) je zde definováno, kde bude kontrolní krok vyhodnocen a zaznamenán.
Tisk formulářů Auditu výrobku
Součástí modulu jsou formuláře odpovídající požadavkům VDA 6.5 ve více jazycích.
Pomocí vestavěného editoru tiskových sestav lze upravit stávající nebo vytvožit zcela nové formuláře na základě požadavků zákazníka.
Moduly
Funkce moduly - slouží pro rychlou informaci, kde je položka dále využívána v systému Palstat CAQ. Vhodné pro orientaci při změnovém řízení. Možnost okamžitého přístupu k vybranému záznamu.
Určení kořenových příčin
Pro určení kořenových příčin program zobrazuje příčiny ve formě Paretova diagramu
Reporting
S využitím webového modulu Reporting mohou být vybrané analýzy a přehledy online dostupné libovolným uživatelům přímo na firemním intranetu nebo rozeslány emailem. Tím je zajištěna nejen okamžitá dostupnosti dat těm uživatelům, kteří je potřebují k další práci, ale také se snižuje administrativní zátěž pracovníků laboratoře věnovaná výkazům a analýzám.
Vyhledávání Filtr pracovních míst
Pracovní místa lze vyhledávat dle mnoha parametrů:
- Název místa
- Kategorie pracovního místa
- Čísla katalogu prací
- Střediska
- Úseku
- Vstupů do procesu
a řady dalších
CAQapi
Pomocí modulu CAQ Server lze zpřístupnit API systému Palstat CAQ. Toto API umožňuje přístup k datům z externích systémů a provádění vybraných akcí. Rozhraní je založeno na webovém REST API a data tak lze zpracovat v libovolném systému. Vzhledem k rozsahu systému Palstat CAQ nezpřístupňuje API v tuto chvíli kompletní databázi, ale rozsah zpřístupněných dat se neustále rozšiřuje. Požadavky klientů jsou vyřizovány prostřednictvím IIS serveru nebo CAQ server přes rozhraní HTTPS volitelně HTTP ve strukturovaném požadavku a odpovědi formátu JSON.
- Možnost vizualizace dat ve vlastním externím systému.
- Je určeno pro IT profesionály, kteří vědí jak pracovat s API.
- Zákazníkům nabízíme možnost podpory při implementaci pro prostředí (C#,ASP a PHP)
- Napojení na systém Palstat CAQ přes API je dostupné všem zákazníkům, kteří zakoupí požadovanou LICenci.
Tisk formulářů Auditu výrobku
Součástí modulu jsou formuláře odpovídající požadavkům VDA 6.5 ve více jazycích.
Pomocí vestavěného editoru tiskových sestav lze upravit stávající nebo vytvožit zcela nové formuláře na základě požadavků zákazníka.
Přehledy, výstupy
-> rychlý přehled prošlých, procházejících a platných hodnocení
-> přehledy výsledků jako podklady pro rozhodnutí
-> řazení do trendů za vybrané období
Klient dokumentace
Modul, který umožňuje uživatelům (klientům) systému Řízení dokumentů přihlásit se do databáze tohoto systému a prohlížet dokumenty podle platných rozdělovníků, zasílání připomínek autorovi dokumentu. Tisk neřízených kopií z interního textového editoru - pokud správce Řízení dokumentů tisk dokumentu povolí, může uživatel tisknout označenou neřízenou kopii dokumentu.
Vyhledávání Filtr pracovních míst
Pracovní místa lze vyhledávat dle mnoha parametrů:
- Název místa
- Kategorie pracovního místa
- Čísla katalogu prací
- Střediska
- Úseku
- Vstupů do procesu
a řady dalších
Náklady a hodnocení
K jednotlivým akcím lze plánovat náklady a následně porovnat skutečné a plánované náklady. Je tak možné udržovat přehled o nákladech na školení zaměstnanců.
Akce lze také hodnotit podle různých kritérií a hodnocení dlouhodobě sledovat.
Sběr dat
Spuštění:
- Tlačítkem (HW nebo SW)
- Přenosem hodnoty
- Detekcí vložení dílu
- Definování času nebo počtu měření
Přehledy, výstupy, reporty
Modul obsahuje řadu možností, jak informace vytěžit a zprostředkovat vně systém Palstat CAQ. K dispozici je funkce Přehledy, kde je možno vytvořit buï zakázkové výstupy nebo definovat vlastní v uživateli otevřeném editoru sestav. Také je možno pro zákazníka tvořit speciální zakázkové přehledy s využitím modulu Reporting (součást Palstat CAQ).
VDA 5: Vhodnost kontrolních procesů
Jednou z metod obsažených v modulu MSA je i VDA 5 2. vydání - vhodnost kontrolních procesů.
Při zadání analýzy dle VDA 5 je možné vybrat jeden z připravených typů měřicího procesu a s ním spojený model, který definuje vlivy nejistot na měřicí proces. Výsledkem analýzy dle VDA 5 jsou
- nejistota měřicího zařízení Ums a koeficient Qms
- nejistota měřicího procesu Ump a koeficient Qmp
- nejmenší měřitelná tolerance Tmin-Ums / Ump
Stanovení a řízení opatření na základě zjištěných neshod v auditech.
Pro tento účel slouží část pod názvem "Opatření" u každé otázky. Celková evidence všech opatření stanovených ve všech auditech je v Seznamu opatření. Seznam slouží pro orientaci v opatřeních zadaných v jenom nebo více auditech.
Chráněná data
Vybraná data je možno ochránit jak na úrovni mezi středisky, tak i zabezpečením přístupu k některým údajům jen pro pracovníky personálních útvarů např. R.č., zdravotní stav, platové podmínky apod.
Webové prostředí pro čtení dokumentů
Pro zjednodušený přístup k dokumentům je možné nastavení přes webový prohlížeč. Uživateli jsou zobrazeny pouze dokumenty jemu určené dle rozdělovníku.
Pro rychlejší dohledání možnost filtrování, rozřazení do databází, kategorie dokumentů.
Náhled dokumentu pro okamžité zobrazení např. na pracovišti.
Vyhledávání Filtr pracovních míst
Pracovní místa lze vyhledávat dle mnoha parametrů:
- Název místa
- Kategorie pracovního místa
- Čísla katalogu prací
- Střediska
- Úseku
- Vstupů do procesu
a řady dalších
Výstupy a reporty
Součástí programu je řada připravených tiskových sestav v několika jazycích. Pomocí vestavěného editoru sestav je možné vytvořit vlastní sestavy, ve kterých lze použít veškeré grafy, data i výpočty dostupné v SPC. S využitím modulu Reporting (součást systému Palstat CAQ) je dále možné vytvořit souhrnné reporty například pro týdenní či měsíční přehledy či online vizualizaci naměřených dat.
Výstupy a reporty
Součástí systému PalstatCAQ je řada reportů, určených pro snadné získání požadovaných informací. Systém lze rozšířit o automatické rozesílání informací a přehledů emailem, jako například:
Blížící se platnost kalibrace
Měřidla bez platné kalibrace
Informace o nevyhovující kalibraci
Plán kalibrací pro externí laboratoř
a řadu dalších
Tvorba vlastních reportů
Reporting Designer umožňuje tvorbu vlastních reportů přímo nad SQL databází PALSTAT CAQ, stejně jako kopírování a úpravu reportů již existujících. Při tvorbě reportů je možné využít řadu vizuálních a funkčních prvků, jak např. tabulky, grafy, kontingenční tabulky, kalendáře atd.
Přehledy, výstupy, reporty
Modul obsahuje řadu možností, jak informace vytěžit a zprostředkovat vně systém Palstat CAQ. K dispozici je funkce Přehledy, kde je možno vytvořit buï zakázkové výstupy nebo definovat vlastní v uživateli otevřeném editoru sestav. Také je možno pro zákazníka tvořit speciální zakázkové přehledy s využitím modulu Reporting (součást Palstat CAQ).
Informační displeje
Zobrazení stavu zařízení
Informace o plánované údržbě
Termíny plánovaných revizí
Online aktualizace z databáze
Minimální spotřeba energie
Možnost dlouhodobého provozu na baterie
Výstupy, reporty
Modul obsahuje řadu možností, jak informace vytěžit a zprostředkovat vně systém Palstat CAQ. Možno využít buï připravených ukázkových výstupů nebo definovat vlastní v uživateli otevřeném editoru sestav. Také je možno pro zákazníka tvořit speciální zakázkové přehledy s využítím modulu Reporting (součást Palstat CAQ).
Seznamy, kusovníky, výstupy, reporty
Modul umožňuje tvořit také kusovníky, ke kterým je dále možno vázat některé výstupy ap. Obsahuje řadu možností, jak informace vytěžit a zprostředkovat vně systém Palstat CAQ. Možno využít buï připravených ukázkových výstupů nebo definovat vlastní v uživateli otevřeném editoru sestav. Také je možno pro zákazníka tvořit speciální zakázkové přehledy s využítím modulu Reporting (součást Palstat CAQ).
Propojení na jiné moduly Palstat CAQ
Pomocí funkce Přílohy, kde je možno vybrat:
- Související moduly SW Palstat CAQ (například Reklamace, G8D Stopkarty, Audit systému a procesu, FMEA).
- Přiložení souvisejících dokumentů s analýzou (důvody analýzy, zápisy z jednání, podkladové materiály pro analýzu).
Flow chart
Tvorba Flow chart z již existujících dat FMEA nebo Kontrolního plánu
Tvorba Flow chart pro proces nebo celou FMEA a Kontrolní plán
Možnost exportu JPG, BMP, GIF, PNG
Mobilní aplikace
Možnost založení interní neshody přes mobilní aplikaci, vložením Zdroje (vzniku), Obrázku, Vady, Čísla dílu a detailního popisu. K využití je nutné zakoupení funkce CAQ Server
Webové prostředí pro čtení dokumentů
Pro zjednodušený přístup k dokumentům je možné nastavení přes webový prohlížeč. Uživateli jsou zobrazeny pouze dokumenty jemu určené dle rozdělovníku.
Pro rychlejší dohledání možnost filtrování, rozřazení do databází, kategorie dokumentů.
Náhled dokumentu pro okamžité zobrazení např. na pracovišti.
Chráněná data
Vybraná data je možno ochránit jak na úrovni mezi středisky, tak i zabezpečením přístupu k některým údajům jen pro pracovníky personálních útvarů např. R.č., zdravotní stav, platové podmínky apod.
Export dat
- Export odběru do SPC
- Export do souboru typu DFQ, CSV/TXT
- Nastavení pravidel exportu
- Jednotlivé hodnoty nebo celý odběr
Reporting
Rozbory z reklamací lze provádět pomocí funkce Reporting dle zadaných kritérií. Výstupy je možné vizualizovat graficky a vytisknout s využitím připravených nebo vlastních formulářů / tiskových sestav.
Rizika management
Možnost řízení rizik za použití matice rizik (Motýlí diagram)
- Hodnocení rizik, Pravidla rizik
- Kategorie rizik
- Vlastník rizika
Mobilní aplikace
Výběr ze seznamu strojů / zařízení
Možnost načtení DMC / QR kódu kamerou
Zobrazení základních informací o zařízení
Zobrazení stavu a termínů revizí
Pro platformy Android a iOS
Generická a typová FMEA
Generická funkce (základní) pro různé kroky procesů, různé produkty
Využití odkazu z jedinečné FMEA na generickou
Zjednodušené řízení změn skupiny produktů s generickou funkcí
Typová funkce pro stejné kroky procesů a produkty s velkou shodou
Využití jedné FMEA pro skupinu shodných výrobků
Rizika management
Možnost řízení rizik za použití matice rizik (Motýlí diagram)
- Hodnocení rizik, Pravidla rizik
- Kategorie rizik
- Vlastník rizika
Grafické znázornění analýz
V modulu Reklamace lze graficky znázornit řadu analýz z pohledu nákladů, počtu kusů či PPM s rozdělením dle výrobků, zákazníků, typů opatření a podobně.
Výstupy a reporty
Součástí systému PalstatCAQ je řada reportů, určených pro snadné získání požadovaných informací. Systém lze rozšít o automatické rozesílání informací a přehledů emailem nebo SMS, jako například:
Hlášení poruchy
Blížící se termín preventivní údržby
Zařízení s prošlou revizí
Informace o problému při údržbě
Nedostatečný stav skladu náhradních dílů
Souhrnný týdenní přehled údržby
a řada dalších
Reporting
Editační report - Zrychlený odpis jednotlivých nehodnocených kontrolních kroků stroje
Jednoduché zadání času
Předdefinované informace
Reporting
MTBF / MTTR Reporting na vybraný stroj Zobrazení klíčových ukazatelů pro údržbu stroje
Celkové přehledy za určité období v porovnání s jiným rokem (přehledy tabulkový a grafické zobrazení
(čas mezi poruchami a doba od vzniku poruchy do okamžiku obnovy)
Reporting
Reporting - Počet provedených oprav a kontrol Zobrazení klíčových ukazatelů pro údržbu stroje
Počet provedených oprav a kontrol na údržbáře, obsluhy
Porovnání nákladů, poměr na Materiál Opravy / Spotřebovaná maziva / Práce / Celkové součty.
Reporting
Reporting - Prostoje u strojů Zobrazení klíčových ukazatelů pro údržbu stroje
Přehled jednotlivých prostojů na vybrané stroje prostoj v důsledku prev. kontroly, času na odpočinek, údržby po poruše, přestavění linky apod..
TSC TE310 tiskárna čárových kódů
Tiskárna je tichá, skladná a nezabírá místo na stole. Přitom ale nabízí parametry očekávané u tiskárny čárových kódů střední třídy: 300 metrovou barvící pásku, nebo velkou paměť pro zpracování složitých formátů. Tiskárna TE310 je vhodná zejména pro maloobchod, logistiku, zdravotnictví nebo přepravu. Tiskárny TSC mají patentovanou technologii elektronického ovládání teploty tiskové hlavy Thermal Smart Control . Tiskový výstup je díky této technologii ostřejší a, což je ještě důležitější, několikanásobně se prodlužuje životnost tiskové hlavy.
Klíčové vlastnosti tiskárny TE 310:
- Rychlost tisku 152,4 mm/sec ( 6")
- 32-bit procesor RISC s pamětí 16 MB SDRAM a 8MB FLASH
- Tiskové rozlišení 300 DPI
- Komunikační rozhraní USB + Ethernet
- Uživatelsky přívětivá
- ENERGY STAR®
- Všechny tiskárny čárových kódů TSC jsou dodávány s dvouletou záruční dobou (s omezením pro tiskovou hlavu a pro tiskový válec)
- Technologie Thermal Smart Control výrazně prodlužuje životnost tiskové hlavy a zabezpečuje ostřejší tisk
Technický popis
Funkcionalita a ovládání |
---|
Komunikační rozhraní |
Ethernet, USB, RS232, USB Host |
Symboliky 1D čárových kódů |
všechny standardní typy 1D-kódů |
Metoda tisku |
termotransferová, přímá termální |
Maximální šířka tisku |
108mm |
Rychlost tisku |
5ips |
Tiskové rozlišení |
300dpi |
Písma |
8 alpha-numeric bitmap fonts, Monotype Image® true type font engine with one CG Triumvirate Bold Condensed scalable font |
Maximální délka tisku |
2974mm |
Paměť |
16MB DRAM, 8 MB Flash |
Typ CPU |
32-bit RISC |
Symboliky 2D kódů |
GS1 DataBar Composite Code, Data Matrix, MaxiCode, Aztec, PDF417, QR code, MicroPDF417 |
Příkazová sada |
TSPL-EZ TM (Compatible to EPL, ZPL, ZPL II) or CPCL emulation |
Otočení písem a kódů |
0°, 90°, 180°, 270° |
Optické |
---|
Senzory |
detekce konce pásky, detekce otevření tiskové hlavy, průsvitový, odrazový |
Elektrické |
---|
Napájení |
Externí adaptér |
Mechanické |
---|
Rozměry |
Šířka: 204mm, Výška: 164mm, Délka: 280mm |
Váha |
2.4kg |
Materiál |
ABS plast |
Barva |
černá |
Spotřební materiál |
---|
Maximální šířka papíru |
112mm |
Maximální průměr kotouče |
127mm |
Typ médií |
nekonečný pás, materiál s černou značkou, leporelo, se zářezem, perforované |
Minimální šířka papíru |
20mm |
Šířka barvící pásky |
40 až 110mm |
Max. délka barvící pásky |
300m |
Tloušťka médií |
0.06 až 0.19mm |
Průměr dutinky médií |
25.4 až 38mm |
Minimální délka nálepky |
10mm- 2794 mm |
Prostředí |
---|
Provozní teplota |
5 až 40°C |
Skladovací teplota |
-40 až 60°C |
Skladovací vlhkost (nekondenzující) |
10 až 90% |
Provozní vlhkost (nekondenzující) |
25 až 85% |
Ostatní |
---|
Certifikace |
FCC Class A, CE Class A, C-Tick Class A, UL, cUL, TÜV/Safety, CCC, RoHS, REACH, WEEE |
Záruka |
2 roky (tiskárna), 25000 m nebo 6 měsíců (tisková hlava), 50000 m nebo 12 měsíců (tiskový válec), na schválený materiál |
USB čtečka MFA karet Legic - Autorizace uživatelů
SPCPAD, Ovládání SPC v průmyslových provozech
Funkce a použití
- Ovládání SPC Měřicí stanice jednoduchým ovladačem
- Vhodné pro použití v průmyslových provozech
- Indikace překročení regulačních mezí a tolerance
- Sběr dat z různých typů připojených měřidel
- Přihlášení operátora pomocí RFID karty
Příslušenství
kabel USB A-B 1,5m
Instalace v systému CAQdesktop jako RFID čtečka
Čtečka čárového kódu pro autorizaci, RFID
Instalace v systému CAQdesktop jako indikátor mezí a RFID čtečka
V adresáři CONFIG založte konfigurační soubor s názvem stanice, ke které je zařízení připojeno. Pokud používáte CAQservice musí takový soubor být založen v adresáři instalace CAQdesktop a nikoliv v adresáři služby CAQsevice.
Příklad: zařízení chcete používat na počítači, který se jmenuje "PAVEL-PC" a je připojeno na COM6. (název zjistíte pomocí příkazu "hostname" v příkazovém řádku)
založíte soubor ./CONFIG/machine.PAVEL-PC.config
soubor bude obsahovat:
<?xml version="1.0"?>
<MachineConfig xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema">
<TokenAuthenticator>SPCPAD</TokenAuthenticator>
<TokenAuthenticatorSettings>PORT=COM6</TokenAuthenticatorSettings>
<appconfig>
<spc>
<SpcPadPort>COM6</SpcPadPort>
</spc>
</appconfig>
</MachineConfig>

Palstat RFE1-D čtečka
Duální čtečka RFID tagů na frekvenci 125kHz a 13.56MHz s výstupem USB VCOM a Bluetooth.
Provádějte autorizaci uživatelů do systému PALSTAT CAQ jednoduše pomocí RFID čipů. Již žádné zdlouhavé přihlašování a pamatování uživatelského jména a hesla. Díky duálnímu systému nabízí maximální kompatibilitu s vaším firemním prostředím a systémem docházky. Nabízíme možnost propojení na úrovni databáze s vnitrofiremním systémem a sjednocení RFID tagů.
Nožní spínač
Slouží k ovládání funkcí zařízení pro připojení konektorem Jack 3,5mm mono. Délka kabelu 2m, stisknutí provádí sepnutí kontaktů.
Interface DRX4
Funkce a použití
- Jednoduchý a hromadný sběr dat pro modul SPC Měřicí stanice
- Vhodné pro použití v průmyslových provozech
- LED indikace úspěšného / chybného čtení dat
- Sběr dat z různých typů připojených měřidel
Obsah balení
- Interface
- kabel USB A-B 2,0m
Hardware
- OS Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11
- Rozměry: 105x130x52
- Provozní teplota: 0 až 70 °C
- Napájení: 5V, USB 2.0
- 3,5mm konektor pro nožní spínač
- Výstup dat: Připojení pomocí USB (virtuální COM port)
- Spotřeba: 70 mA
Konstrukce
Přední strana interface obsahuje:
- Konektory DIGIMATIC pro připojení měřidel
- LED pro signalizaci stavu
Zadní strana interface obsahuje:
Konektor |
Použití |
3.5 Jack mono |
Nožní spínač, tlačítko pro sběr dat |
RJ11 |
Připojení příslušenství |
USB |
Přenos dat do PC |
RS232C |
Připojení dalších měřidel nebo průmyslových zařízení (může vyžadovat úpravu firmware) |
Použití
Uvedení do provozu
Před uvedením do provozu zkontrolujte, že interface není viditelně poškozený. Poté
Sběr dat
Sběr dat se provádí v kompatibilním software (např. Palstat SPC, Inspect apod.), který není součástí dodávky. Měření hodnoty je možné vyvolat:
- Stiskem odesílacího tlačítka na měřidle / kabelu
- Sešlápnutím nožního pedálu
- Vyžádáním ze software
Při měření indikuje příslušná LED dioda aktuální stav měření:
Barva |
Stav |
bílá |
měření probíhá |
červená |
chyba přenosu dat z měřidla |
zelená |
měření úspěšně dokončeno |
Komunikační protokol
Rozhraní pro komunikaci
Rozhraní: VCOM
Parametry komunikace:
- Rychlost: 115200
- Data bity: 8
- Parita: žádná
- Stop bity: 1
Základní pravidla
Příkazy se do zařízení zasílají jako text. První znak určuje příkaz, další znaky jsou parametry příkazu. Každý příkaz musí být ukončený znakem CR.
Odpovědi jsou zasílány jako text ukončený znakem CR. První znak je druh odpovědi. Následující dva znaky označují číslo vstupu, pro který odpověï platí. Pokud odpověï obsahuje data, jsou uvedena za znakem „:“.
Příkazy
Příkaz |
Znak |
Parametry |
Příklad |
Identifikace zařízení |
I |
Žádné |
I |
Sériové číslo |
S |
Žádné |
S |
Verze firmware |
V |
Žádné |
V |
Měřit data |
M |
Mn
- číslo vstupu – jeden znak
|
M1 |
Měřit z více vstupů |
Q |
Qxx
- bitová maska vstupů – dva hexadecimální znaky
|
Q0F |
Změnit barvu LED |
L |
Lnxx
- číslo vstupu – jeden znak
- bitová maska 00RRGGBB – dva hexadecimální znaky
|
L1C7 |
Odpovědi
Odpověï |
Znak |
Data |
Příklad |
Naměřená data |
A |
Hodnota v ASCII |
A01:+123.45 |
Stisk tlačítka |
B |
- |
B00 |
Chyba při měření |
E |
Popis chyby |
E02:Timeout |
Informace |
I |
Text |
I00:Palstat DRX4 |
Testování
Pokud máte zakoupen příslušný driver pro podporu tohoto zařízení a poslední verzi systému Palstat. Je možné provést prvotní otestování přenosu dat ze zařízení do programu. Způsobů přenosu je v Palstat CAQdesktop několik, ale každé vyžaduje určitou konfiguraci. Postup níže je základním způsobem jak ze zařízení získat data a teprve po úspěšném přenosu pomocí KeyboardDriver můžete přikročit k další konfiguraci například v SPC.
Testování pomocí klávesnicového driveru.
Interface DRX8
Funkce a použití
- Jednoduchý a hromadný sběr dat pro modul SPC Měřicí stanice
- Vhodné pro použití v průmyslových provozech
- LED indikace úspěšného / chybného čtení dat
- Sběr dat z různých typů připojených měřidel
Obsah balení
- Interface
- kabel USB A-B 2,0m
Hardware
- OS Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11
- Rozměry: 105x130x52
- Provozní teplota: 0 až 70 °C
- Napájení: 5V, USB 2.0
- 3,5mm konektor pro nožní spínač
- Výstup dat: Připojení pomocí USB (virtuální COM port)
- Spotřeba: 70 mA
Konstrukce
Přední strana interface obsahuje:
- Konektory DIGIMATIC pro připojení měřidel
- LED pro signalizaci stavu
Zadní strana interface obsahuje:
Konektor |
Použití |
3.5 Jack mono |
Nožní spínač, tlačítko pro sběr dat |
RJ11 |
Připojení příslušenství |
USB |
Přenos dat do PC |
RS232C |
Připojení dalších měřidel nebo průmyslových zařízení (může vyžadovat úpravu firmware) |
Použití
Uvedení do provozu
Před uvedením do provozu zkontrolujte, že interface není viditelně poškozený. Poté
Sběr dat
Sběr dat se provádí v kompatibilním software (např. Palstat SPC, Inspect apod.), který není součástí dodávky. Měření hodnoty je možné vyvolat:
- Stiskem odesílacího tlačítka na měřidle / kabelu
- Sešlápnutím nožního pedálu
- Vyžádáním ze software
Při měření indikuje příslušná LED dioda aktuální stav měření:
Barva |
Stav |
bílá |
měření probíhá |
červená |
chyba přenosu dat z měřidla |
zelená |
měření úspěšně dokončeno |
Komunikační protokol
Rozhraní pro komunikaci
Rozhraní: VCOM
Parametry komunikace:
- Rychlost: 115200
- Data bity: 8
- Parita: žádná
- Stop bity: 1
Základní pravidla
Příkazy se do zařízení zasílají jako text. První znak určuje příkaz, další znaky jsou parametry příkazu. Každý příkaz musí být ukončený znakem CR.
Odpovědi jsou zasílány jako text ukončený znakem CR. První znak je druh odpovědi. Následující dva znaky označují číslo vstupu, pro který odpověï platí. Pokud odpověï obsahuje data, jsou uvedena za znakem „:“.
Příkazy
Příkaz |
Znak |
Parametry |
Příklad |
Identifikace zařízení |
I |
Žádné |
I |
Sériové číslo |
S |
Žádné |
S |
Verze firmware |
V |
Žádné |
V |
Měřit data |
M |
Mn
- číslo vstupu – jeden znak
|
M1 |
Měřit z více vstupů |
Q |
Qxx
- bitová maska vstupů – dva hexadecimální znaky
|
Q0F |
Změnit barvu LED |
L |
Lnxx
- číslo vstupu – jeden znak
- bitová maska 00RRGGBB – dva hexadecimální znaky
|
L1C7 |
Odpovědi
Odpověï |
Znak |
Data |
Příklad |
Naměřená data |
A |
Hodnota v ASCII |
A01:+123.45 |
Stisk tlačítka |
B |
- |
B00 |
Chyba při měření |
E |
Popis chyby |
E02:Timeout |
Informace |
I |
Text |
I00:Palstat DRX4 |
Testování
Pokud máte zakoupen příslušný driver pro podporu tohoto zařízení a poslední verzi systému Palstat. Je možné provést prvotní otestování přenosu dat ze zařízení do programu. Způsobů přenosu je v Palstat CAQdesktop několik, ale každé vyžaduje určitou konfiguraci. Postup níže je základním způsobem jak ze zařízení získat data a teprve po úspěšném přenosu pomocí KeyboardDriver můžete přikročit k další konfiguraci například v SPC.
Testování pomocí klávesnicového driveru.